https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Auto śmiertelnie potrąciło ojca. Na pasach potrącono mamę. Pomóżmy osieroconym dzieciom z Kikoła!

Renata Kudeł
Osiem miesięcy temu auto potraciło śmiertelnie ich ojca, teraz zginęła mama. Na pasach potrącił ją młody kierowca. Dzieci potrzebują pomocy
Osiem miesięcy temu auto potraciło śmiertelnie ich ojca, teraz zginęła mama. Na pasach potrącił ją młody kierowca. Dzieci potrzebują pomocy www.sxc.hu
To jest jak rodzinne fatum - osiem miesięcy temu auto potraciło śmiertelnie ich ojca, teraz zginęła mama. Na pasach potrącił ją młody kierowca. Był trzeźwy. Gmina organizuje dla nich pomoc.

W Kikole nie milkną echa tragedii, która wydarzyła się w miniony piątek na przejściu dla pieszych przy pl. Kościuszki. Ludzie nie kryją łez.

Jak doszło do nieszczęścia? 23-latek z gminy Czernikowo, jadący hondą, potrącił na pasach 43-letnią kobietę. Wraz z trójką dzieci - dwójką swoich i dzieckiem kuzynki - wracała ze sklepu spożywczego. Dzieci zdążyły uciec przed autem, kobieta nie. Mimo szybkiej reanimacji, zmarła na miejscu. - To wielka tragedia dla siedmiorga dzieci, które zostały sierotami - mówi Józef Predenkiewicz, wójt gminy Kikół. - Osiem miesięcy temu auto śmiertelnie potrąciło ojca dzieci.

Tuż po wypadku dzieci nie chciały z nikim rozmawiać, jedynie dyrektorce szkoły, do której chodziło starsze rodzeństwo, udało się do nich dotrzeć. - Jacek, najstarszy z rodzeństwa, jest moim wychowankiem - mówi Małgorzata Rzeplińska, dyrektorka Zespołu Szkół w Kikole. - Dziewczęta także mają do mnie zaufanie. Dlatego udało mi się z nimi porozmawiać. Najbardziej bali się, że teraz, gdy zostali pełnymi sierotami, los ich rozdzieli.

Nie proszą o nic, ale...

Wczoraj osierocone rodzeństwo dostało pomoc od psychologa i pedagoga. Prawdopodobnie jedna ze starszych sióstr utworzy rodzinę zastępczą dla młodszego rodzeństwa. Obecnie dziewczyna, wraz z siostrą równolatką, ma staż w Urzędzie Gminy. Wójt Predenkiewicz obiecuje, że przyjmie ją do pracy na stałe, na nieurzędnicze stanowisko. Pozwoli to spełnić jeden z warunków koniecznych do założenia rodziny zastępczej, czyli stała praca.

- Te dzieci o nic nie proszą, chcą tylko pozostać razem - mówi dyrektorka Zespołu Szkół. - Trzeba je jednak wesprzeć nie tylko psychicznie. Gmina zapewni uczącym się dożywianie w szkole, pomoże GOPS, ale, z tego, co wiem, nie każde dziecko ma komplet podręczników. No i w domu przydałby się solidny remont.

- Zaapelowałem na naszej stronie internetowej do ludzi dobrej woli o pomoc finansową - mówi wójt. - Przed zimą bardzo przydałby się taki remont, ale z publicznych pieniędzy nie mogę tego zrobić.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

To jest konto, na które można wpłaca datki

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej udostępnił konto, na które można przesyłać datki: GOPS Kikół 75 95 37 0000 2004 0044 0040 0005 z dopiskiem "Pomoc osieroconym dzieciom z Kikoła".
Liczy się każda złotówka!

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 33

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
czyli ksiądz nie przekazał pieniędzy z tacy dla tych dzieci .?

Czy ks. dał po cichu to dobrze a jak nie dał to sie obędzie bez jago udziału.Są inni dobrzy ludzie ktorzy sie już zdeklarowali i juz dali.Byłem pewny że mieszkańcy staną na wysokości zadania i to się chwali.
G
Gość
czyli ksiądz nie przekazał pieniędzy z tacy dla tych dzieci .?

No przecież tobie powierzył przekazanie podobno. I co zrobiłeś
g
gośc
czyli ksiądz nie przekazał pieniędzy z tacy dla tych dzieci .?
g
gość
ja myślę że pomoc z urzędu gminy będzie duża
niestety procedury urzędników obowiązują
co innego jest pomoc w przypadku żywiołu i co innego pomoc w takiej sytuacji

Taaaaaa , będzie duża jak ludzie wpłacą dużo pieniędzy, to gmina sie nimi zaopiekuje.gdyby nie p.sołtys to pieniędzy byłoby dużo mniej,ale ona dociera do ludzi i grosz do grosza uzbierała się już spora kwota a na konto to nie wszyscy by wpłacili bo starsi ludzie nie zawsze wiedza jak to zrobić .Brawo Pani Elżbieto.
g
gosc
ja myślę że pomoc z urzędu gminy będzie duża
niestety procedury urzędników obowiązują
co innego jest pomoc w przypadku żywiołu i co innego pomoc w takiej sytuacji

Pomoc bedzie duża? to co wódz zmienił zdanie, bo podkreślał,że zgodnie z przepisami nic nie może!
a
ania
czy ktos jest zorjętowany na tyle prawnie by wystąpic do gminy o zorganizowanie petycji z odpowiednia liczba podpisow o udzielenie pomocy finansowej rodzinie poszkodowanej????
g
gość
ja myślę że pomoc z urzędu gminy będzie duża
niestety procedury urzędników obowiązują
co innego jest pomoc w przypadku żywiołu i co innego pomoc w takiej sytuacji

Z urzędu gminy? a kto to będzie wiedział ile od wpłacających a ile od gminy ?
G
Gość
ja myślę że pomoc z urzędu gminy będzie duża
niestety procedury urzędników obowiązują
co innego jest pomoc w przypadku żywiołu i co innego pomoc w takiej sytuacji
G
GOŚĆ
Ciekawe, ile pieniędzy uczestnicy pogrzebu przekazali bezpośrednio rodzinie.

Do wiadomości ks. proboszcza, uczestnicy pogrzebu zebrali prawie 3 tysiaki i podarowali je rodzinie. Ksiądz pewnie i tak nie da nic, wiec nie wchodz człoweieku na to forum, bo smród tylko robisz nie potrzebny. ps. Dobrze, że uczestnicy pogrzebu znają rodzinę zmarłej, jej dzieci, bo w Kościele jakoś niczego się na ich temat od księdza nie dowiedzieliśmy. Gmina dalą za pogrzeb według prawa, to i gadka była słaba.

Swoja drogą to ludzie mogli nie dawać na tacę ,a nie teraz gadać...a ksiądz gdyby był w porządku oddalby tacę dzieciakom i nie brać za nastepne msze...nie zubożalby gdyby zrobił coś za darmo,ale nie musi sie nachapać....
G
GOŚĆ
Są firmy,które pomoga wyremontować dom i sa ludzie ,którzy wplacili pieniążki na konto.
Nie rozumiem dlaczego dla niektórych znajduja sie pieniądze,a dla innych ich nie ma? Moze jednak Pan wojt znajdzie rozwiązanie i pomoże w remoncie .
G
GOŚĆ75
Do wiadomości ks. proboszcza, uczestnicy pogrzebu zebrali prawie 3 tysiaki i podarowali je rodzinie. Ksiądz pewnie i tak nie da nic, wiec nie wchodz człoweieku na to forum, bo smród tylko robisz nie potrzebny. ps. Dobrze, że uczestnicy pogrzebu znają rodzinę zmarłej, jej dzieci, bo w Kościele jakoś niczego się na ich temat od księdza nie dowiedzieliśmy. Gmina dalą za pogrzeb według prawa, to i gadka była słaba.

Masz racje ksiądz gadał nie wiadomo o czym i jeszcze przeciągał kazanie,a nie wspomniał nic o rodzinie .Najważniejsze,że wziął kasę za pogrzeb i z tacy ...
g
gosc
Jak nie może z gminnych niech da ze swojej renciny, to taki skromny dodatek do 100 tys.pensji.
g
gość
Dla biednych dzieci nie ma kasy, a dla teściów pani Rzepczyńskiej, kiedy wiatr zerwał im dach, który nie był ubezpieczony pieniądze znalazły się od razu. Pomoc Gminy zależy od stopnia spokrewnienia czy co?

Bardzo wyraznie widać w naszej gminie,że są równi i równiejsi.Widocznie te dzieciny są z tych równych a teściowie z równiejszych.Pieniądze znalazły się piorunem,teraz prawo nie pozwala.To są po prostu kpiny ze zdrowego myślenia.
G
GOŚĆ75
Ksiądz nie dość,że zebrał tacę to jeszcze kasę za mszę w intencji,które sie odbędą później od ludzi też wziął po 50zł.
Pani wójcie prosze dać pracowników i pomóc wyremontowac ich dom...
G
Gość
Jak mi szkoda tych dzieci,
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska