https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Awanse zawodowe dla strażników i strażniczek miejskich w Grudziądzu. Mamy zdjęcia

Aleksandra Pasis
- Przekrój ludzi, z którymi mamy do czynienia jest różny. Trzeba spokojnie podchodzić do interwencji, starać się rozmawiać i rozładowywać negatywne emocje - mówi młodszy specjalista Marcin Nowaczek, któremu jako jednemu z sześciorga strażników miejskich nadano wyższy stopień zawodowy. Okazją do wręczenia dystynkcji były obchody Dnia Strażnika Miejskiego.

Strażnicy miejscy łatwej pracy nie mają. Czuwają nad naszym bezpieczeństwem, zajmują się sprawami porządkowymi, drogowymi, a także związanymi z ochroną środowiska. Teraz nadszedł czas na ich święto, a wraz z nim awanse. W refektarzu Ratusza wyższe stopnie zawodowe otrzymali je:

  • inspektora: młodszy inspektor Adam Grabowski

  •  starszego specjalisty: specjalista Paweł Lewandowski

  •  specjalisty: młodszy specjalista Natalia Chabiera

  •  młodszego specjalisty: starszy strażnik Marcin Nowaczek, starszy strażnik Michał Kozłowski, starszy strażnik Magdalena Rujner

- Szukałem pracy, znalazłem ogłoszenie i się zgłosiłem. Wcześniej nie myślałem o pracy w służbach. Przypadek? Myślę, że trochę tak. W różnych miejscach pracowałem i tak się stało, że teraz jestem w straży miejskiej - mówi awansowany młodszy specjalista Marcin Nowaczek. I opowiada o specyfice pracy strażnika miejskiego: - Interwencje są różne. Od prostych porządkowych, przez parkowanie po zgłoszenia związane z osobami bezdomnymi. Kiedyś było łatwiej, bo w Grudziądzu funkcjonowała izba wytrzeźwień i było wiadomo co z takimi ludźmi zrobić, teraz jest kłopot bo też ich przybywa.

Nominacje na wyższe stopnie służbowe wręczył wiceprezydent Grudziądza, Tomasz Smolarek: - Staracie się, aby mieszkańcy Grudziądza czuli się bezpiecznie. Zdaję sobie sprawę z tego, że praca ta momentami jest bardzo trudna, ale też daje satysfakcję. Wykonujecie swoje obowiązki z wielkim oddaniem i poświęceniem. Cieszę się, że to co macie w swoich sercach przekuwa się na poczucie bezpieczeństwa nas wszystkich. Życzę wytrwałości, spokojnej pracy i lepszych zarobków.

Warto to wiedzieć:

Najwięcej interwencji strażników dotyczy parkowania. Kłopot wokół Starego Miasta

W grudziądzkiej komendzie straży miejskiej zatrudnionych jest obecnie 33 strażników (mundurowych). W 2023 roku odnotowano 17, 5 tysiąca interwencji z czego 8 tysięcy od mieszkańców, a 6 tysięcy dotyczyło parkowania. Reszta to własne inicjatywy strażników.

- Spada na nas coraz więcej obowiązków, zwłaszcza związanych z ochroną środowiska. Straż miejska jest potrzebna w mieście - podkreśla Wiesław Dziadkowiec, komendant Straży Miejskiej w Grudziądzu. -Zajmujemy się masą spraw porządkowych, parkowaniem, zabezpieczenie imprez masowych, religijnych, sportowych. Staramy się w jak najkrótszym czasie podejmować reakcje na zgłoszenia i rozwiązywać problemy... może nie każdy po myśli zgłaszających ale na pewno każdy zgodnie z obowiązującym prawem.

W komendzie co jakiś czas ogłaszany się nabór nowych funkcjonariuszy, gdyż zapotrzebowanie jest spore. - Nawet gdyby liczba funkcjonariuszy podwoiła się, z pewnością pracy by nie brakowało - przyznaje komendant Dziadkowiec.

Oprócz mundurowych, w straży miejskiej jest też 10 etatów cywilnych. Głównie to osoby obsługujące monitoring, kadry oraz finanse.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska