Strażnicy miejscy łatwej pracy nie mają. Czuwają nad naszym bezpieczeństwem, zajmują się sprawami porządkowymi, drogowymi, a także związanymi z ochroną środowiska. Teraz nadszedł czas na ich święto, a wraz z nim awanse. W refektarzu Ratusza wyższe stopnie zawodowe otrzymali je:
inspektora: młodszy inspektor Adam Grabowski
starszego specjalisty: specjalista Paweł Lewandowski
specjalisty: młodszy specjalista Natalia Chabiera
młodszego specjalisty: starszy strażnik Marcin Nowaczek, starszy strażnik Michał Kozłowski, starszy strażnik Magdalena Rujner
- Szukałem pracy, znalazłem ogłoszenie i się zgłosiłem. Wcześniej nie myślałem o pracy w służbach. Przypadek? Myślę, że trochę tak. W różnych miejscach pracowałem i tak się stało, że teraz jestem w straży miejskiej - mówi awansowany młodszy specjalista Marcin Nowaczek. I opowiada o specyfice pracy strażnika miejskiego: - Interwencje są różne. Od prostych porządkowych, przez parkowanie po zgłoszenia związane z osobami bezdomnymi. Kiedyś było łatwiej, bo w Grudziądzu funkcjonowała izba wytrzeźwień i było wiadomo co z takimi ludźmi zrobić, teraz jest kłopot bo też ich przybywa.
Nominacje na wyższe stopnie służbowe wręczył wiceprezydent Grudziądza, Tomasz Smolarek: - Staracie się, aby mieszkańcy Grudziądza czuli się bezpiecznie. Zdaję sobie sprawę z tego, że praca ta momentami jest bardzo trudna, ale też daje satysfakcję. Wykonujecie swoje obowiązki z wielkim oddaniem i poświęceniem. Cieszę się, że to co macie w swoich sercach przekuwa się na poczucie bezpieczeństwa nas wszystkich. Życzę wytrwałości, spokojnej pracy i lepszych zarobków.
Warto to wiedzieć:
Najwięcej interwencji strażników dotyczy parkowania. Kłopot wokół Starego Miasta
W grudziądzkiej komendzie straży miejskiej zatrudnionych jest obecnie 33 strażników (mundurowych). W 2023 roku odnotowano 17, 5 tysiąca interwencji z czego 8 tysięcy od mieszkańców, a 6 tysięcy dotyczyło parkowania. Reszta to własne inicjatywy strażników.
- Spada na nas coraz więcej obowiązków, zwłaszcza związanych z ochroną środowiska. Straż miejska jest potrzebna w mieście - podkreśla Wiesław Dziadkowiec, komendant Straży Miejskiej w Grudziądzu. -Zajmujemy się masą spraw porządkowych, parkowaniem, zabezpieczenie imprez masowych, religijnych, sportowych. Staramy się w jak najkrótszym czasie podejmować reakcje na zgłoszenia i rozwiązywać problemy... może nie każdy po myśli zgłaszających ale na pewno każdy zgodnie z obowiązującym prawem.
W komendzie co jakiś czas ogłaszany się nabór nowych funkcjonariuszy, gdyż zapotrzebowanie jest spore. - Nawet gdyby liczba funkcjonariuszy podwoiła się, z pewnością pracy by nie brakowało - przyznaje komendant Dziadkowiec.
Oprócz mundurowych, w straży miejskiej jest też 10 etatów cywilnych. Głównie to osoby obsługujące monitoring, kadry oraz finanse.
