Awantura o nazwę ronda w Koronowie. Głos mają Czytelnicy!

MS
na trasie krajowej nr 25. To o nie toczą się spory
na trasie krajowej nr 25. To o nie toczą się spory Adam Lewandowski
Tekst dotyczący nazwy dla nowego ronda w Koronowie wzbudził spory odzew. Żal do władz miasta ma m.in. Henryk Pantkowski. Zarzuca włodarzom ignorowanie opinii mieszkańców i pism optujących za nazwą: "Lotników Koronowskich". Ale są i inne głosy...

Henryk Pantkowski dwie kadencje był radnym, od lat działa też w samorządzie mieszkańców. Jak zapewniał nas wczoraj nie tylko internauci największą liczbą głosów poparli propozycję, by rondo czciło pamięć lotników. Za tą nazwą opowiedzieli się - podkreśla -Towarzystwo Miłośników Ziemi Koronowskiej oraz wszystkie samorządy mieszkańców. Inicjatywę wspierają też środowiska lotnicze w Bydgoszczy i za granicą. Pan Henryk nie ukrywa, że jeden z lotników to jego wuj, stąd tak wielkie zaangażowanie.

Nasz rozmówca przyznaje, że w mieście jest pomnik ku czci lotników, ale rondo też im się należy. - Tymczasem na pisma słane do ratusza brak odpowiedzi. Henryk Pantkowski uważa, że władze wbrew wszystkiemu - forują nazwę "Rondo Koronowskie", która - jego zdaniem - jest bez sensu.

Koronowo. Z rondem wciąż jakieś problemy

Ale były i inne głosy. Pan Ryszard z Koronowa optuje za "Rondem Cysterskim", wszak Koronowo leży na cysterskim szlaku. Dlatego - twierdzi - byłaby to nazwa najwłaściwsza. "Rondo Koronowskie" brzmi zbyt oczywiście. A lotnicy są już w mieście upamiętnieni, mają pomnik. Co najwyżej można jeszcze wydać o nich jakąś publikację, by młodzież wiedziała!

Kolejny Czytelnik uważa, że popełniono błąd ogłaszając głosowanie w internecie. Strona dwa razy była blokowana. Niepotrzebnie zrobiła się awantura na całe miasto. Nie stałoby się tak - uważa - gdyby władze wyciągnęły wniosków z hali, z jej nazwą też był problem. Teraz jest powtórka z rozrywki.

A co Państwo sądzą? Wciąż czekamy na opinie. Przypominamy, że decyzję o nazwie ronda podejmować będzie niebawem Rada Miejska.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Wideo

Komentarze 43

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja chyba mam dowody na to jak Gmina Koronowo pod kierownictwem Pana Stanisława Gliszczyńskiego traktuje obywateli.

Ustosunkowując się do Pana pisma z dnia 3.10.10 r. wpływ do Urzędu 11.10.2010 r. wyjaśniam, że dary z Norwegii, które zostały przywiezione 9 czerwca 2010 r. złożone zostały w byłej synagodze w Koronowie. Transport tych darów dostarczony został zgodnie obowiązującymi procedurami celnymi i medycznymi. Dary te zostały przekazane przez norweską organizację społeczną Koronowskiemu Stowarzyszeniu Pomocy Społecznej, którego Pan Dariusz Karwat jest prezesem. Jako prezes Stowarzyszenia nie podlega Burmistrzowi Koronowa.
Wszystkie dary złożone zostały w kartonach i workach tak jak wspomniałem wyżej w byłej synagodze. Przy rozładunku udział brali członkowie stowarzyszenia oraz sympatycy tej organizacji. W pierwszym dniu rozdawania darów dla osób potrzebujących doszło do tego, że osoby, które po nie weszły w sposób niekontrolowany rzeczy te porozrzucały. Zaraz jednak po tym zdarzeniu członkowie stowarzyszenia natychmiast ułożyli wszystkie rzeczy i doprowadzili je do stanu poprzedniego. Stowarzyszenie zmieniło też sposób wydawania darów, w taki sposób, aby nie dopuścić do ponownej sytuacji. Od tej pory wszystko odbywało się w sposób prawidłowy i kontrolowany.
Treści wypowiadane przez Pana Dariusza Karwata (jeśli je faktycznie on wypowiadał) na forum Gazety Pomorskiej i na stronie Koronowa nie były stanowiskiem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ani stanowiskiem Urzędu Miejskiego.
Z rozmowy przeprowadzonej z Panem Dariuszem Karwatem wywnioskowałem, że chciał się on z Panem spotkać, aby wyjaśnić to całe niefortunne zdarzenie. Pan Dariusz Karwat potwierdził, iż nadal jest otwarty na takie spotkanie, a ja mam nadzieje, że do takiej konfrontacji dojdzie i ze wyjaśnicie sobie Panowie wszystkie sprawy, które są niedopowiedziane.
Z poważaniem
Burmistrz Koronowa
Stanisław Gliszczyński

Wystarczy przeczytać na stronie koronowo.net.pl artykuł – Dzieci zostały w ich sercach.

To wiele wyjaśni sprawę z głosowaniem na ronda i mojego wcześniejszego pisania na forum Gazety Pomorskiej.

M.Hermann

G
Gość

Gminne przyzwyczajenia pewność siebie, wiedza materialna prawie o każdym mieszkańcu i twierdzenie, że jest się pępkiem świata, to Koronowo tu można wszystko. Ale czasy się zmieniają nie możecie zabraniać własnym mieszkańcom, którzy wyjechali do Anglii lub Szkocji, pisana i czytania waszych konkursów, pod tytułem otwarty konkurs na nazwę ronda. To wy tych ludzi sami wygnaliście do tej Anglii czy Szkocji wasza wysoko opłacana nieudolność jest tym powodem. Redaktorów i tych, co nie chcą fizycznie pracować jest coraz więcej. Obrażające tytuły jak Kwiaty PO, Ich Troje, Pan Dyrektor w ostatniej chwili z Burmistrzem, Odbyło się bez Fanfar, Mieli na mnie zlecenie Jak tak można gdyby nie wy Panie i Panowie pisarze nikt by nie wiedział o Fanfarach aparacie do oddychania, Dlaczego nie pisać o chwastach skoro dwu znaczny tytuł Kwiaty PO , dlaczego nie można napisać ludzie mój mąż Dyrektor nie robił sałatki na święta bo z szefem rozwoził to co nazbieraliście dla biednych, podziękujmy tym dwóm ! Dlaczego piszecie i myślicie, że ktoś w dzisiejszych czasach to kupi? Nie będę wspominał, że jeden taki Dyrektor pisze w komentarzach co chce i czuje się bez karny, Kiedyś Niemcy popełnili wielki błąd wysyłając odpady do DDR, cieszyli się bardzo, że wszystko, jest tam granice obalono i to co wysłano mają z powrotem i te auta po wypadku z Polski również mają na swoich drogach. Wasze dzieci kiedyś wrócą inne zostaną ale zadano z nich nie będzie słuchać ludzi, którzy mają gminne przyzwyczajenia i biorą ich za odpad odbierając im prawo głosu!. Obywatel BRD.

D
DannyTheDog

Uważam, że historia moich Przodków to historia mojej rodziny tylko i wyłącznie. Nie mam zamiaru nazywać ich imionami jakichś rond, ulic itp. Historię rodziny opowiem moim dzieciom a one przekażą swoim. W kontekście bzdur moim zdaniem dzisiaj 1000x ważniejsze jest podjęcie starań o to żeby Nasz Kraj nie szybował w dół przez ukochaną władzę a nie zajmowanie się historiami sprzed lat. Coraz bardziej mam wrażenie, że są to tematy zastępcze żeby nie widzieć innych ważnych rzeczy. Awantura wokół ronda to bzdura, ponieważ sądzę że większość ludzi nawet nie przeczyta jego nazwy podczas podróży. Wydajcie jakąś publikację pogadajcie z nauczycielami historii z Gminy Koronowo, zróbcie lekcję historii na ten temat. Cała sprawa z rondem to jakaś farsa zaczyna być, historia Lotników bardzo podzieliła ludzi. Powiem szczerze, że dla mnie to jest Solnica i tak głosowałem. Dużo moich znajomych głosowało na Koronowskie czy tam Koronowa nie pamiętam jakoś tak. Paru Cystersów było ale jak dali sobie spokój. Dla p.P powinna być ważna pamięć o Jego przodku Lotniku kultywowana w Jego Rodzinie a nie jakieś tam bzdurne krzywe jak diabli rondo.

k
kiki
Dziecko drogie moi przodkowie walczyli pod Grunwaldem mój Dziadek walczył z Niemcami w czasie IIWW , trafił do niewoli i uciekł z obozu zagłady, później trafił na roboty przymusowe do Niemiec. Moja Babcia też była na robotach przymusowych. Drogie dziecię ja nie muszę im stawiać pomników i się chwalić, bo o nich sam pamiętam. Co do wykształcenia widzę, że Ty to nawet z podpisaniem X mógłbyś lub mogłabyś mieć problem. Kultywuję historię mojej rodziny ale mogę pochwalić się nie tylko osiągnięciami Przodków ale i swoimi a nie jak co niektórzy dziś niespełnieni.

Danny, jest jakaś sprzeczność w Twoich zeznaniach: piszesz, ze historia to bzdury, czyli ten Grunwald, walka dziadka z Niemcami, roboty w Niemczech- to są bzdury?! Poczytaj proszę komentarze pod artykułami o lotnikach koronowskich- "lotnik bo lota z tanim winem po Koronowie"- czy uważasz, ze bezczeszczenie pamięci młodych ludzi, którzy zginęli za Polskę i za Koronowo to są bzdury?! Nieswiadomość historii może być groźna.A ze jednym z lotników był wuj p.P.to tylko chwała Mu za to, ze walczy o dobre imię, o ciągłość tradycji, o swoją "małą ojczyznę".Moim zdaniem, powinieneś również wydobyć na swiatło dzienne historię Twoich przodków, choćby dla tej garstki młodych Koronowian, zainteresowanych historią swojego miasta. Warto! Pozdrawiam serdecznie!
D
DannyTheDog

danny, ty chodziłeś do jakiejś szkoły czy podpisujesz się nadal krzyżykiem?! Szczury też nie żyją historią i mają się dobrze.Rozumiem, ze w twojej rodzinie nie ma się kim pochwalić. Trudno,musisz z tym żyć.

Dziecko drogie moi przodkowie walczyli pod Grunwaldem mój Dziadek walczył z Niemcami w czasie IIWW , trafił do niewoli i uciekł z obozu zagłady, później trafił na roboty przymusowe do Niemiec. Moja Babcia też była na robotach przymusowych. Drogie dziecię ja nie muszę im stawiać pomników i się chwalić, bo o nich sam pamiętam. Co do wykształcenia widzę, że Ty to nawet z podpisaniem X mógłbyś lub mogłabyś mieć problem. Kultywuję historię mojej rodziny ale mogę pochwalić się nie tylko osiągnięciami Przodków ale i swoimi a nie jak co niektórzy dziś niespełnieni.

k
kiki
Mam pytanie do ellka czy to nie jest czasami duże "L" na samochodzie pewnej szkoły jazdy? Nie stawiajcie pomników członkowi swojej rodziny. Za dużo historią żyć nie można teraz trzeba działać a nie kłócić się o bzdury sprzed dziesiątek lat. II wojna światowa się skończyła. Działajcie teraz dla dobra Gminy, Państwa, Społeczności!! Same tematy zastępcze jak ten cały Smoleńsk dosłownie. A no własnie Rondo=Koronowski Smoleńsk. Głupotami się zajmujecie a poważniejsze problemy są do rozwiązania.

danny, ty chodziłeś do jakiejś szkoły czy podpisujesz się nadal krzyżykiem?! Szczury też nie żyją historią i mają się dobrze.Rozumiem, ze w twojej rodzinie nie ma się kim pochwalić. Trudno,musisz z tym żyć.
M
Marek Przybyłowicz
Niech ktoś mi powie kim byli Ci koronowscy lotnicy ;>

Panie Jan Dzban, jest szansa, że wkrótce pan się dowie,wszystko w rękach redaktora naczelnego Gazety Pomorskiej, niech pan śledzi sprawę i będzie dobrej myśli
G
Gość

Nie jest mi obojętne podejście pracowników Gminy koronowa, którzy ignorują takich jak ten człowiek ze Szkocji, który starał się nagłośnić i przypomnieć tych dzielnych Lotników. Bardzo sprawnie posprzątane wypowiedzi Pani sekretarz i nie chlubne wyśmiewanie się autora, który przelał to na papier. Dziś nabrali wody w usta. A cały bałagan znajdzie się na biurku Burmistrza i paru jeszcze. To wy rozdmuchaliście sami tą sprawę pisząc i nabijając się z człowieka niby z Anglii. Ambasadorowie Polski, dziś każdy jest nim tak mówił Pan Śikorski. Przyjmujecie dary od obcych państw, na waszej stronie widnieją kraje zaprzyjaźnione. Budują i remontują, turyści kasę zostawiają, walczą za was tak jak ci Lotnicy, jeszcze inni zbudowali stację radiową Wolna Europa, której wszyscy słuchaliście. A wy sami wygraliście wojnę? Pewnie tym rudym 102, to nie naśmiewajcie się z rodziny P. Dzisiaj to Pan Lewandowski nawet Historii się pomału nauczył. I myślę, że Pani sekretarz wyciągnie wnioski, ze jest Pani pracownikiem opłacanym przez społeczeństwo, które ma prawo zwrócić Pani uwagę nawet z drugiego końca świata. Wytłumaczę jeszcze jedną rzecz, dlaczego zapamiętam to rondo, jako wyborcze i pościgowe. Nie było mnie tam i nic nie widziałem, ale to właśnie nasi ukochani z gazety i Expressu opisali mi tą całe zajście. M.HERMANN- LOTNIKÓW POPIERAM. PROSZĘ, JEŚLI MACIE TROCHĘ GODNOŚCI OSOBISTEJ TO NIECH ŻONY NIE PISZĄ O Mężach, bo tu gdzie mieszkam i pracuję jest to surowo zabronione i nie etyczne. Pozdrawiam

e
ellka
Mam pytanie do ellka czy to nie jest czasami duże "L" na samochodzie pewnej szkoły jazdy? Nie stawiajcie pomników członkowi swojej rodziny. Za dużo historią żyć nie można teraz trzeba działać a nie kłócić się o bzdury sprzed dziesiątek lat. II wojna światowa się skończyła. Działajcie teraz dla dobra Gminy, Państwa, Społeczności!! Same tematy zastępcze jak ten cały Smoleńsk dosłownie. A no własnie Rondo=Koronowski Smoleńsk. Głupotami się zajmujecie a poważniejsze problemy są do rozwiązania.

niestety to nie duże L na samochodziei itd.mam na imię Elżbieta i jestem koronowianką,nie interesuje mnie lokalna wojna wśród szkół jazdy! tylko to ,że opinia p.Pantkowskiego może mieć wpływ na nazwe ronda! jak już pisałam RONDO KORONOWSKIE jest nazwą jasną,prostą i szybko kojarzącą się z Koronowem! i to nie są głupoty-sami prosili się o opinie czytelników-jak konkurs to konkurs!!
D
DannyTheDog

Mam pytanie do ellka czy to nie jest czasami duże "L" na samochodzie pewnej szkoły jazdy? Nie stawiajcie pomników członkowi swojej rodziny. Za dużo historią żyć nie można teraz trzeba działać a nie kłócić się o bzdury sprzed dziesiątek lat. II wojna światowa się skończyła. Działajcie teraz dla dobra Gminy, Państwa, Społeczności!! Same tematy zastępcze jak ten cały Smoleńsk dosłownie. A no własnie Rondo=Koronowski Smoleńsk. Głupotami się zajmujecie a poważniejsze problemy są do rozwiązania.

e
ellka

A CO DO CHO...RY MA PLAC ZABAW Z TYM TEMATEM??? KTO CHCE TO UDZIELI SIĘ TU I TAM!!!

e
ellka
My na to, że idąc tropem pani myśli można nazwac rondo imieniem" majtek Dody których nie ubrała na ostatnim koncercie w Mąkowarsku. " Czy pani może zmienić forum?!

miki --hallo tu ziemia!!! tok moich myśli jest zupełnie inny,czegoś tu nie zrozumiałaś-eś a co ma ta "śmieszna" Doda do Koronowa ??? no chyba,że jest czyjąś kuzynką? to już by było coś innego-znowu jakiś pan X robił by wszystko aby ten pomysł urzeczywistnić!!! i to raczej ty musisz zmienić forum!!
G
Gość
a kim byli ci lotnicy wogóle?? pierwszy raz o nich słysze
a może mówicie o tych lotnikach co nocami latają po tanim winie po koronowskim rynku i przy brdzie??

Tej, ja Ci powiem, co ci lotnicy robili. To tak jak tych dwóch co ich żony robiły dawniej szkolenie zawodowe spotkali się po latach i jeden drugiego pyta. Co robi twoja żona po kursie ? kolega odpowiada jest stewardessą, lata na samolotach Polskich linii lotniczych. Na to pytający ty to tak jak moja tylko inaczej na nią mówią. Nie nabijaj się nigdy z zmarłych, bo obyś był ostatni jadący tą nową drogą na cmentarz, gdzie i można rowerem, a jak nim pojedziesz to nie mów nikomu, że jedziesz z Panem Bogiem do zmarłego, bo dostaniesz mandat za jazdę we dwoje na jednym rowerze, mów że na pieczyska. Pozdrawiam Ambasadorów Gminy, i ich redaktorów
g
goscie

ci to są kamikadze

m
majk

a kim byli ci lotnicy wogóle?? pierwszy raz o nich słysze
a może mówicie o tych lotnikach co nocami latają po tanim winie po koronowskim rynku i przy brdzie??

Dodaj ogłoszenie