Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awaria stacji gazowej w Inowrocławiu usunięta. "Przywracanie dostaw gazu do mieszkań postępuje sprawnie"

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod/archiwum Polska Press
Awaria stacji gazowej Inowrocław. Polska Spółka Gazownictwa poinformowała w sobotę, 25 listopada, o awarii stacji zasilającej Inowrocław w gaz. Z tego powodu około 12 tysięcy gospodarstw domowych zostało pozbawionych dostaw gazu. Jeszcze tego samego dnia awaria została usunięta. Wciąż trwają prace związane z usunięciem skutków awarii.

- Proces przywracania gazu odbiorcom postępuje sprawnie. Pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa pracują przez całą dobę i również w nocy będą dokonywali przyłączeń. Priorytetowo do gazu przyłączone zostały budynki użyteczności publicznej, szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola, piekarnie oraz instytucje wskazane przez Miasto Inowrocław z uwagi na rozpoczynający się tydzień pracy. Kolejni pracownicy Spółki, m.in. ze Szczecina i Łodzi są w drodze, aby od jutra rana (poniedziałek 27.11 - przyp. red.) wesprzeć działania monterów w Inowrocławiu i gminie. Z uwagi na to, że poniedziałek jest dniem pracy, ekipy monterów będą intensyfikować swoje działania szczególnie w godzinach popołudniowych - przekazał w niedzielę wieczorem Tomasz Wiśniewski, Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Przyczyną braku dostawy gazu było zatrzymanie pracy stacji gazowej zasilającej Inowrocław. Z tego powodu na terenie całego miasta wystąpiły problemy z dostawą gazu dla mieszkańców.

Służby PSG niezwłocznie przystąpiły do prac nad zbadaniem przyczyn awarii i usunięcia jej skutków.

Jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy informację, że awaria stacji została usunięta. Rozpoczęte zostały również prace związane z nagazowaniem sieci. W działania związane z usuwanie skutków awarii zostali zaangażowani także pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa z okolicznych województw.

- W pierwszej kolejności muszą zostać zamknięte kurki gazowe u ok. 12 tys. odbiorców. Po zakończeniu tych działań nagazowana zostanie sieć, a następnie służby PSG zaczną sukcesywnie uruchamiać dostawy gazu - czytamy w komunikacie Polskiej Spółki Gazownictwa.

Z informacji przekazanych przez Miasto Inowrocław wynika, że w pierwszej kolejności uruchamiane są instalacje działające w zakresie średniego ciśnienia. Równolegle trwa proces zamykania zaworów na liniach niskiego ciśnienia, po którym nastąpi rozpoczęcie napełniania tej części instalacji gazowej. Wiemy także, że do pierwszych mieszkańców już przywrócono dostawy gazu.

- Polskiej Spółce Gazownictwa wskazano konkretne adresy budynków użyteczności publicznej i budynków wielorodzinnych, które ogrzewane są gazem. Na liście priorytetowych działań jest m.in. Żłobek Miejski "Bajka" przy ul. Solankowej oraz Szkoła Podstawowa nr 16 przy ul. Z. Kurka - czytamy na profilu Miasta Inowrocław w mediach społecznościowych.

Krótko przed godz. 13 otrzymaliśmy aktualizację z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy o postępach prac. Jak przekazał nam Tomasz Wiśniewski, rzecznik wojewody, zakończył się już proces napełniania gazem sieci średniego ciśnienia, a to oznacza, że pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa muszą ponownie pojawić się w domostwach, by tym razem odkręcić kurki z gazem i odpowietrzyć instalację gazową.

- Nad przywróceniem dostaw gazu mieszkańcom Inowrocławia i gminy pracuje 150 pracowników Polskiej Spółki Gazownictwa z całego kraju. Kolejne ekipy są w drodze. Ich działania wspierają służby mundurowe. Dzięki sprawnej współpracy pracowników Spółki ze służbami mundurowymi i mieszkańcami proces zamykania głównych kurków przebiegł sprawnie. Proces ponownego przyłączania do sieci jest jednak czasochłonny i wymaga dalszego wysiłku i zaangażowania ze strony zarówno mieszkańców oraz służb - podkreśla Tomasz Wiśniewski.

Dla mieszkańców Inowrocławia zostały uruchomione specjalne numery telefonów, pod którymi uzyskają bieżące informacje: 503949912, 530013007 oraz 694491827.

Co istotne, dla mieszkańców, którzy znajdą się w wyjątkowo trudnej sytuacji z powodu awarii, Miasto Inowrocław i gmina przygotowały ciepłe lokale.

- Prosimy o zgłaszanie takich potrzeb na infolinię - informuje Tomasz Wiśniewski.

Udało nam się porozmawiać również z rzecznikiem spółki. Jak mówi, usuwanie awarii potrwa prawdopodobnie do późnych godzin nocnych, a nawet dłużej.

- Najpewniej nie uda się przywrócić dostaw gazu wszystkim mieszkańcom jeszcze dziś, więc przypuszczamy, że prace będą prowadzone także jutro rano. Nie jest jeszcze znana przyczyna usterki. Powołana została komisja, która dokładnie zbada tę sprawę, jednak w tej chwili całe nasze siły rzuciliśmy na przywrócenie gazu do mieszkań. To priorytet, zwłaszcza z uwagi na warunki atmosferyczne, przez które awaria jest dla wielu mieszkańców szczególnie uciążliwa - mówi Grzegorz Cendrowski, rzecznik Polskiej Spółki Gazownictwa.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Awaria stacji gazowej w Inowrocławiu usunięta. "Przywracanie dostaw gazu do mieszkań postępuje sprawnie" - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska