https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ażurowa klatka na odpady

Oprac. (MKJ)
Kompostownik ma zapewnić łatwe nawilżanie i dobre wietrzenie odpadów.
Kompostownik ma zapewnić łatwe nawilżanie i dobre wietrzenie odpadów. Fot. atlas
Najlepiej - od razu dwukomorowa!

Kompostownik to ważny element naszego ogrodu. Zapewnia utrzymanie kompostu w uporządkowanej formie oraz zabezpiecza go przed wysuszeniem. Zbudowanie kompostownika nie jest trudne ani drogie.

Jeżeli decydujemy się na budowę kompostownika, powinniśmy od razu zbudować dwukomorowy.

Dobrej jakości kompost otrzymuje się po upływie około roku. Posiadanie dwóch komór pozwoli korzystać z jednej, a w drugiej gromadzić organiczne odpady. Aby kompostownik spełniał swoją rolę, powinien umożliwiać dobre wietrzenie masy kompostowej, odprowadzanie nadmiaru wilgoci, łatwe nawilżanie oraz dostępność. Wszystkie te parametry spełni ażurowa konstrukcja naszego kompostownika.

Prawda fundamentalna
Niezależnie od tego, co i z jakiego materiału chcemy zbudować, podstawę zawsze stanowić powinien solidny fundament. W przypadku kompostownika fundament nie musi być głęboki - zwykle wystarcza 50-60 cm. Najtaniej wyjdzie, gdy beton przygotujemy samodzielnie. Problem w tym, że niełatwo jest uzyskać mieszankę o optymalnych właściwościach. Poprawia je zdecydowanie plastyfikator (emulsja budowlana). Zwiększa właściwości robocze i wytrzymałościowe betonu.

Plastyfikator dodaje się bezpośrednio do mieszanki betonowej pod koniec mieszania lub do wody zarobowej. Zamiast betonu można do konstrukcji fundamentu użyć posadzki cementowej (firmowa mieszanka). Takie rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze i zdecydowanie skraca czas budowy.

Najlepiej na tyłach ogrodu
Miejsce pod kompostownik wyznaczamy na uboczu, najlepiej gdzieś z tyłu ogrodu. Należy unikać głębokiego, zimnego cienia. Nie powinno to jednak być też miejsce bardzo nasłonecznione ponieważ mikroorganizmy potrzebują minimalnej dawki ciepła, żeby wystartować. Resztę ciepła wytworzą same.

Folia pod fundamentem
Wykop pod fundament wykładamy folią budowlaną. Ma to zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Potem, kolejno układamy zbrojenie z prętów stalowych (np. o przekroju 10 mm) i wlewamy wspomniany beton lub posadzkę cementową. Dopiero po związaniu fundamentu można przystąpić do budowy ścian kompostownika.

Na ścianę - może bloczek?
Ściany budowli można zbudować z drewna. Ale lepiej buduje się z cegieł, pustaków oraz innych tego typu materiałów ceramicznych, wapienno-piaskowych lub betonowych. Do ich łączenia doskonale nadaje się specjalna zaprawa murarska, przeznaczona do tradycyjnych robót murarskich.

Zaprawę przygotowuje się przez wsypanie suchej mieszanki do naczynia z odmierzoną ilością wody i wymieszanie, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Nadaje się ona do użycia zaraz po wymieszaniu i należy ją wykorzystać w ciągu 4 godzin. Zarówno spoiny poziome, jak i pionowe, powinny być dokładnie wypełnione zaprawą. Cegły układamy naprzemiennie, by uzyskać konstrukcję ażurową.

Najlepiej pod pokrywą
Kompostownik nie powinien być zbyt wysoki. Kompost należy bowiem od czasu do czasu przekopać, a dostęp do niego mamy tylko z góry. W dole kompostownika, w obu jego komorach, należy zostawić tuż przy ziemi otwory o długości i wysokości około dwóch cegieł - ułatwi to wybieranie gotowego już kompostu. Nad otworami, w celu wzmocnienia, należy zamurować dwa metalowe pręty, takie jak do wzmocnienia fundamentów. Kompostownik dobrze jest nakryć pokrywą. Najlepiej oddzielnie, każdą jego komorę. Dzięki temu kompost szybciej się nagrzeje, a materiał w nim umieszczony prędzej się rozłoży.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska