Do komisarza wyborczego w Toruniu wpłynęło pismo od Wojciecha Strzeleckiego informujące, że opinia prawna wskazuje, że zastrzeżeń nie ma.
Małgorzata Królik z Mgoszcza z medalami Igrzyskach w Abu Dhabi [zdjęcia]
- Pismo informowało o tym, że być może istnieje konflikt związany z zatrudnieniem radnego w spółce miejskiej - mówi Sławomir Michalak, dyrektor toruńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Przewodniczący Rady Miasta Chełmna wyjaśniał tę sytuację. W czwartek dotarło kolejne pismo, że po postępowaniu wyjaśniającym i analizie formalnej nie ma przeszkód, by ten radny pełnił dalej funkcję. Prowadząca postępowanie wyjaśniające Rada Miasta Chełmna ustaliła, że nie jest dyrektorem czy zastępcą szefa jednostki organizacyjnej - wtedy musiałby zrezygnować z mandatu. Jeżeli ktoś kwestionuje te ustalenia to organem nadzorczym jest wojewoda i to on mógłby ewentualnie zakwestionować te ustalenia.
Komisarz wyborczy nie ma kompetencji wygaszania mandatów. Wątpliwości dotyczące możliwości zasiadania w radach rozstrzygają w pierwszej kolejności rady. Mogą wygasić mandat. - Gdyby rada podjęła uchwałę o braku przesłanek do wygaszenia - sprawę bada wojewoda. On może uznać, że przesłanki są i prowadzi postępowanie zastępcze z sankcją uchylenia mandatu. Dopiero komisarz może zarządzić wybory uzupełniające.
Przewodniczący Rady Miasta Chełmna przyznaje, że wysłał pismo do komisarza wyborczego i do radcy prawnego, by mieć pewność czy nie dochodzi do łamania uchwały. - Dostawałem dużo pytań, czy Maćkowski może być radnym i mieć samodzielne, kierownicze stanowisko w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji - mówi Wojciech Strzelecki. - Niektórzy mówili, że powinien zrezygnować z mandatu. Radny Maćkowski, który też dostał do wiadomości moje pismo, odpowiedział, powołując się na radcę prawnego, że może pełnić tę funkcję, bo nie jest dyrektorem, w angażu nie ma wpisu, by był zastępcą dyrektora ZWiK-u. Według radcy może być kierownikiem i radnym. Pewnie go ta opinia satysfakcjonuje, zobaczymy co na to komisarz wyborczy. Wszcząłem postępowanie wyjaśniające, bo to nie pierwsza kadencja, gdy mieszkańcy zgłaszali mi wątpliwości.
Niekoniecznie. Jest jeszcze wojewoda. To on, a nie komisarz wyborczy, może tu rozstrzygać. Co powinni zrobić radni, by mieć „czyste sumienie”? - Mogą wywołać uchwałę i zdecydować czy uchylić mandat - mówi Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego. - Ta uchwała trafi do nas i zbadana zostanie słuszność podjętej przez Radę Miasta decyzji.
Wojciech Strzelecki twierdzi, że jemu też zależy, by zamknąć temat i by nikt nie miał wątpliwości , czy radny w radzie powinien być. Punktu dotyczącego uchylenia mandatu nie wprowadzi na sesje kwietniową, ale przedyskutuje sprawę i może na majową. Ma świadomość, iż gdy pochylą się nad sprawą służby wojewody opinia będzie niezależna.
Maćkowski jest na zwolnieniu lekarskim.
- Wcześniej długich zwolnień nie miał. Jest miesiąc, drugie potrwa do połowy kwietnia - mówi Jarosław Matuszewski, dyrektor ZWiK.
- Widzę go jak chodzi i jeździ autem. Chory? - mówi Czytelnik. - Czy boi się konsekwencji?
Radny Maćkowski wieczorem napisał do nas krótko: - Jeżeli Pani uszanuje to może nie będę się wypowiadał. Bardzo proszę o zrozumienie.
Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!