Od czasu pożaru, czyli od 29 maja trwają badania wód i gleby w miejscu składowiska i najbliższej okolicy.
Z badań wynika, że skażona jest ziemia na terenie bazy SKR czyli w miejscu składowania odpadów oraz za płotem na sąsiadującym polu. Próbki do badań pobrano w dniu pożaru oraz 4 czerwca z miejsca pożaru i bezpośredniego jego oddziaływania oraz dla porównywania z pola poza zasięgiem pożaru.
Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy: "Na podstawie przeprowadzonej analizy gleby stwierdzono znaczące przekroczenie obowiązujących standardów w próbach pobranych na terenie bazy SKR oraz z pola objętego emisją zanieczyszczeń w zakresie sumy węglowodorów C12-C35 (węglowodory ropopochodne) oraz węglowodorów aromatycznych".
Największe zanieczyszczenie było na terenie bazy SKR. Jednak poza miejscem oddziaływania pożaru nie stwierdzono zanieczyszczeń.
Inspektorzy WIOŚ prowadzą także regularne badania wód zgromadzonych w rowach melioracyjnych. Próbki są pobrane z rowu, który odprowadza wodę do jeziora Wiecanowskiego. badano wodę powyżej ustawionej zapory i poniżej. Jak informuje WIOŚ w próbkach pobranych od 6 do 8 czerwca poniżej zapory stwierdzono więcej zanieczyszczeń niż wcześniej. Woda w rowie jest zanieczyszczona także powyżej zapory. Jednak badania nie wykryły substancji ropopochodnych.
Dla mieszkańców ważne jest także, że nie doszło do skażenia jeziora Wiecanowskiego.
Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie informuje, że w poniedziałek pobrano po raz kolejny z jeziora próbki do badań jakości wody. Wynika z nich, że nie ma zanieczyszczeń. Oznacza to, że można się kąpać w jeziorze. Formalnie kąpielisko gminne w Wiecanowie zacznie funkcjonować 23 czerwca.
Agro Pomorska - zobacz 30. odcinek naszego programu.