Bajeczne wnętrza zalanej przed laty kopalni soli w...

  Bajeczne wnętrza zalanej przed laty kopalni soli w Inowrocławiu znów ożyją?

  (FI)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tak, przed zalaniem, wyglądały podziemne korytarze inowrocławskiej kopalni soli

  Tak, przed zalaniem, wyglądały podziemne korytarze inowrocławskiej kopalni soli ©album Kopalnia soli "Solino”

  Wokół Sanatorium "Przy Tężni" zawiązała się grupa inicjatywna, która zamierza doprowadzić do rewitalizacji zalanej kopalni soli w Inowrocławiu. Skorzystać ma na tym miasto, uzdrowisko i cały region.
  Tak, przed zalaniem, wyglądały podziemne korytarze inowrocławskiej kopalni soli

  Tak, przed zalaniem, wyglądały podziemne korytarze inowrocławskiej kopalni soli ©album Kopalnia soli "Solino”

  Czy jest szansa na to, by bajeczne wnętrza inowrocławskiej kopalni soli służyły kuracjuszom i mogli zwiedzać je turyści? Zdaniem niektórych to możliwe.

  W Sanatorium "Przy Tężni" odbyła się konferencja, w trakcie której mówiono o planach rewitalizacji podziemnych chodników kopalni. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że kopalnia została 20 lat temu zalana.

  Przeczytaj również: Europoseł Jacek Kurski zachwycony inowrocławskimi Solankami

  Zainteresowania warte

  Powstała grupa inicjatywna, która zamierza doprowadzić do udostępnienia fragmentu podziemnych korytarzy turystom i kuracjuszom. Instytucją, która na początek będzie firmować to przedsięwzięcie jest Sanatorium "Przy Tężni".

  - Zamierzamy uczynić pierwszy krok i zgłosić do tworzonej właśnie strategii rozwoju województwa na lata 2012-2020, przeprowadzenie rewitalizacji kopalni - informuje Adam Skowroński, dyrektor sanatorium. Sanatorium i jego kierownictwo może liczyć na wsparcie pasjonatów oraz osób związanych z kopalnią soli. Wśród inicjatorów działań na rzecz rewitalizacji są Bronisław Majewski, regionalista, wydawca książek o Inowrocławiu, Jerzy Gawęda, związkowiec IKS "Solino" SA, wiceprzewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki a także Jan Michalik, były dyrektor kopalni.

  Potężne przedsięwzięcie

  Podczas wczorajszego spotkania żaden z inicjatorów koncepcji rewitalizacji kopalni nie krył, że to potężne przedsięwzięcie wymagające wydania wielu decyzji, ekspertyz i pieniędzy. Na pewno nie jest to zadanie, które da się wykonać w rok, czy dwa. Wspominano o długich latach.

  - Dziś nie ma właściwie rzeczy niemożliwych. Skoro buduje się hotele na dnie morza, to dlaczego nie mamy wypompować solanki i udostępnić zwiedzającym część chodników kopalni. To na pewno będzie w interesie miasta, uzdrowiska i całego województwa. Kopalnię w Wieliczce zwiedza rocznie milion osób. Myślę, że nasze podziemia, o wiele piękniejsze od Wieliczki, też byłyby chętnie odwiedzane - dodaje Skowrocński.

  W spotkaniu uczestniczył Adam Banaszak, wiceprzewodniczący sejmiku województwa. Uznał, że pomysł z kopalnią wpisuje się bardzo dobrze w strategię. Jeśli przygotowania pójdą w odpowiednim kierunku, w przyszłości może nawet liczyć na unijne wsparcie.

  Tak więc pierwszy krok ku rewitalizacji kopalni zostanie uczyniony już niedługo. Sanatorium "Przy Tężni" zgłosi koncepcję do strategii województwa. Potem rozpocznie się lobbowanie, szukanie partnerów do realizacji zadania, przygotowywanie biznesplanów i starania o środki.

  Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

  Wiadomości z Inowrocławia


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018