Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bank. Który najstarszy? Warszawski czy brodnicki?

Tekst i fot. Bogumil Drogorób
Józef Mitura, prezes BS w Brodnicy, z duma przedstawia swoich poprzedników. Z pietyzmem mówi o historii, dbając jednocześnie o rozwój
Józef Mitura, prezes BS w Brodnicy, z duma przedstawia swoich poprzedników. Z pietyzmem mówi o historii, dbając jednocześnie o rozwój Bogumil Drogorób
"Rzeczpospolita" opublikowała na całej kolumnie reklamę Banku Handlowego w Warszawie. Pojawiło się tam zdanie: jesteśmy najstarszym nieprzerwanie działającym bankiem w Polsce. Czy to prawda?

Faktów nie da się zmienić. Historia - w końcu nie tak odległa, sięgająca półtora wieku - oparta na dokumentach, przeczy temu co piszą specjaliści od marketingu spod znaku Citi Handlowy, czyli Banku Handlowego w Warszawie S.A. A piszą tak:
...Bank Handlowy w Warszawie S.A. został założony w 1870 roku przez grupę osób wywodzących się z burżuazji finansowej, ziemiaństwa i inteligencji. Jest najstarszym bankiem komercyjnym w Polsce i jednym z najstarszych, nieprzerwanie działających banków w Europie. Pierwszym prezesem Rady Banku był Józef hr. Zamoyski, po dwóch latach godność tę zaczął pełnić Leopold Kronenberg, faktyczny inicjator powstania Banku Handlowego.
Natomiast historia Banku Spółdzielczego w Brodnicy zaczyna się od takich słów:
...Bank Spółdzielczy w Brodnicy jest związany z miastem i regionem od blisko 150 lat. Powołany został do życia w okresie zaborów przez działaczy gospodarczych miasta w obronie nie tylko ich interesów, ale też polskiej mowy i kultury. To w Brodnicy 23 marca 1862 r. sędzia Mieczysław Łyskowski założył Towarzystwo Pożyczkowe dla Przemysłowców Miasta Brodnicy i Okolicy, werbując do niego 34 miejscowych rzemieślników i 3 przedstawicieli inteligencji.

Celem Towarzystwa było udzielanie pożyczek ze składkowej kasy rzemieślnikom i przemysłowcom, by "wyzwolić potrzebujących od zgubnych lichwiarzy" i przyczynić się do rozwoju przemysłu i rzemiosła. Pięć lat później Towarzystwo liczyło 180 członków, a w 1912 (w roku jubileuszu 50-lecia) - 698, z czego większość stanowili ziemianie.

W okresie zaborów działalność Towarzystwa opierała się na przepisach pruskiego prawa o stowarzyszeniach. Brodnica była bowiem pod zaborem pruskim. W świadomości mieszkańców Towarzystwo Pożyczkowe - protoplasta Banku Spółdzielczego w Brodnicy - funkcjonowało jako Bank Polski i tak też było nazywane w odróżnieniu od sześciu innych, niemieckich banków działających w mieście.
- Gdy obchodziliśmy kolejne jubileusze, ostatni w 2002 r. pisałem, tłumaczyłem szefom Banku Handlowego w Warszawie, ze z faktami nie dyskutujmy. Jesteśmy najstarszym bankiem w kraju i tyle - mówi Józef Mitura, prezes zarządu BS w Brodnicy. - Przez kilka lat był spokój. Ostatni znów coś tam sobie przypomniano. Tylko w jakim celu. Wątpliwy to prestiż oparty na nieprawdzie.

Być może BS w Brodnicy warszawscy finansiści uważają za mały zapyziały bank z małego miasteczka? Brodnicy bank jest bankiem ponadregionalnym, mającym swoje placówki m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Gdyni, Elblągu. Jest ich łącznie ponad 50 w całym kraju. Jego siedzibą jest miasto, które w tym roku - w rankingu Związku Powiatów Polskich dla miast do 100 tys. mieszkańców - zajęło pierwsze miejsce (gospodarka, kultura, inwestycje itd.).

Na koniec dodać wypada jeszcze jeden, zupełnie drobny szczegół - otóż BS w Brodnicy jest bankiem wyłącznie z polskim kapitałem, natomiast BH w Warszawie polskiego kapitału ma może... 10 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska