MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Solec koło Bydgoszczy został nazwany "Kujawskim" 100 lat temu. Było więcej propozycji

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Podbydgoski Solec ma blisko 700-letnią historię. Solcem Kujawskim jest dopiero od 100 lat
Podbydgoski Solec ma blisko 700-letnią historię. Solcem Kujawskim jest dopiero od 100 lat Maja Stankiewicz
Solec za rok będzie świętował swoje 700-lecie. Kujawskim miasto jest dopiero sto lat. O poszerzeniu nazwy zdecydowały względy praktyczne, a konkretnie problemy z doręczaniem poczty.

Kiedy po zjednoczeniu ziem z trzech zaborów powstała Polska, okazało się, że Solców w kraju jest przynajmniej kilkanaście. Rodziło to problemy. Często zdarzało się, że Poczta dostarczała korespondencję nie do tego Solca, co trzeba.

Chcąc poprawić sytuację wojewoda poznański 100 lat temu, a dokładnie 21 stycznia 1924 roku zaproponował, by miasto koło Bydgoszczy - dla odróżnienia - nazwać Solcem Kujawskim. Szybko pojawiły się jednak inne pomysły na zmianę nazwy miejscowości.

Wiele różnych propozycji

Rada Miejska Solca debatowała na ten temat przez kilka kolejnych miesięcy. Padały różne propozycje. Pracownicy Muzeum Solca, którzy dziesięć lat temu dogłębnie zbadali temat wskazują co najmniej na kilka pomysłów, które brano pod uwagę: Solec Przemysława, Solec Pomorski, Solec Wielkopolski, Solec - Las, Solec Drzewny, Solec - Spław, bo miasto znane było wówczas z przemysłu drzewnego. W okolicach działało wiele tartaków.

Ostatecznie - po długiej dyskusji - radni przyjęli nazwę zaproponowaną przez wojewodę poznańskiego. I tak 22 listopada 1924 roku minister spraw wewnętrznych oficjalnie zmienił nazwę Solec na Solec Kujawski. Obwieszczenie w tej sprawie ukazało się w Monitorze Polskim 2 grudnia 1924 r.

To Cię może również zainteresować

Z okazji 90-lecia nazwy Solec Kujawski pracownicy Muzeum Solca im. Księcia Przemysła dotarli do innych Solców, które swe nazwy zachowały do dziś. Wciąż jest ich dużo, bo 13, w tym jeden na Ukrainie.

Solce na Śląsku i w Wielkopolsce

- Ale historycznie było ich więcej – wyjaśniał nam wówczas Rafał Kubiak, dyrektor Muzeum Solca im. księcia Przemysła. - W Wielkopolsce, w powiecie kaliskim jest wieś Szulec, która kiedyś nazywała się Solec. Na Śląsku Cieszyńskim była wieś Solca, dziś to część czeskiego Karwina. Solca jest też na Śląsku, w gminie Pilica. Jest też Solca Mała i Wielka w województwie łódzkim.

Jak dowiadujemy się w muzeum - najstarszym jest Solec „warszawski”. To część Powiśla. Integralną częścią stolicy stał się pod koniec XVIII wieku. Osada Solec istniała już w XI wieku. Na drugim miejscu jest Solec w gminie Krzykosy w Wielkopolsce. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1136 r. Nasz Solec doczekał się pierwszej wzmianki w roku 1263. Historia Solca na Ukrainie sięga XVI w. Dziś jest to przedmieście Drohobycza.

100-lecie nazwy Solec Kujawski uczone zostanie wystawą. Muzeum Solca im księcia Przemysła chce ją otworzyć jesienią br. - Aż tak dużo pamiątek nie mamy, więc wystawę przygotujemy w małej sali muzeum. W dużej sali w tym samym czasie otworzyć chcemy wystawę poświęconą 20-leciu Klubu Turystów Pieszych Horyzont w Solcu Kujawskim – informuje Łukasz Wojtecki, pracownik muzeum i prezes klubu Horyzont.

Jubileuszy w Solcu Kujawskim więcej

Na tym jednak tegoroczne jubileusze w Solcu Kujawskim się nie kończą. Wiosną 150 lat obchodzić będzie SP nr 1. Jubileusz szykują także w Nadleśnictwie Solec Kujawski, okazją 100-lecie Lasów Państwowych. Sto lat działalności świętować będzie w tym roku także zasłużony dla miasta klub sportowy Unia Solec Kujawski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska