W obiegu mamy dwa rodzaje banknotów w naszym kraju. Pierwsze z nich zostały wprowadzone 1 stycznia 1995 roku. Dziewiętnaście lat później, dokładnie od 7 kwietnia 2014 roku w obiegu są również banknoty w odświeżonej szacie graficznej. Obie wersje banknotów są ważnym środkiem płatniczym, pod warunkiem, że nie uległy uszkodzeniu. Pieniądze zniszczone przestają być pełnoprawnym środkiem płatniczym i należy je bezzwłocznie wymienić.
- Przeczytaj: Tymi pieniędzmi nie można płacić. Wyjaśniamy, gdzie można wymienić pieniądze w 2024 roku
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że uszkodzone pieniądze przestają być ważnym środkiem płatniczym, a czasem też tracą swoją wartość. Warto jednak wiedzieć, że mamy prawo odmówienia przyjęcia uszkodzonego banknotu w sklepie, podobnie jak sprzedawca ma prawo odmówić jego przyjęcia od nas. To właśnie na aktualnym posiadaczu ciąży obowiązek wymiany banknotu.
Zasady wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku, w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Oto sytuacje, kiedy banknoty tracą ważność
W galerii poniżej możecie sprawdzić, jakimi pieniędzmi nie zapłacimy w 2024 roku: