https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tymi pieniędzmi nie można płacić. Wyjaśniamy, gdzie można wymienić pieniądze w 2024 roku

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pieniądze, kiedy ulegają uszkodzeniu tracą ważność i powinniśmy je wymienić. Wymianie podlegają banknoty podarte, postrzępione, wyprane, przedarte, nawet popisane. Takimi pieniędzmi możemy nie zapłacić, bo sprzedawca ma prawo odmówić ich przyjęcia. Gdzie zatem możemy wymienić takie pieniądze? Sprawdźcie.

O tym jakie pieniądze uznaje się za nieważne i co z nimi robić reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku.

Wymianie podlegają zużyte lub uszkodzone banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski. Nie może być podejrzenia co do autentyczności pieniędzy, które chcemy wymienić. A cechy banknotu umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej.

Banknoty z wyraźnymi śladami uszkodzenia, to takie, które są: postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie brudzone, zaplamione, odbarwione.

Oto kiedy pieniądze stracą swoją wartość:

  • Uszkodzenia do 75% lub przerwanie na mniej niż dziewięć części pozwoli nam na wymianę banknotu w jego pełnej wartości.
  • Uszkodzenia powierzchni od 45 do 75% spowodują spadek wartości banknotu o połowę.
  • Banknoty uszkodzone w stopniu znacznym powyżej 45% powierzchni tracą całkowicie wartość i są niszczone w Narodowym Banku Polskim po 6 miesiącach od wydania decyzji.

Najważniejsze! Wymiana pieniędzy nie dotyczy banknotów sprzed denominacji. Taka możliwość zakończyła się z końcem 2010 roku.

Oto lista miejsc gdzie wymienimy pieniądze

W galerii poniżej zobaczcie miejsca i adresy miejsc, w których można wymienić pieniądze:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska