W iście hrabioskiej oprawie zakończył się wczoraj trwający przeszło trzy lata projekt "Wstań, unieś głowę".
To był jedyny taki projekt w regionie. Nie powstałby gdyby nie 9 zapaleńców. Magdalena Bogucka, Sławomir Różański, Dorota Dokładna, Dorota Witkowska, Aurelia Jamroży, Karolina Mucha, Barbara Bogucka, Włodzimierz Osuch i Beata Gaik-Mazurek nad stworzeniem "Wstań, unieś głowę " pracowali przez wiele tygodni. Głównym celem zrealizowanego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL projektu, było usamodzielnienie się gospodarcze, społeczne i zawodowe osób bezrobotnych zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym.
Krótka historia
Akceptację w Krajowej Strukturze Wsparcia projekt uzyskał w listopadzie 2004 roku. To było zielone światło, można było zaczynać. Pełna parą ruszyli z początkiem 2005 roku. Znaleźli partnerów: Powiatowy Urząd Pracy w Żninie, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Bydgoski Zakład Doskonalenia Zawodowego, Instytut Kształcenia Ustawicznego w Koszycach i Turismo Acavallo. Administratorem projektu zostało Zrzeszenie Samopomocy Obywatelskiej "Sampo" w Barcinie. W Działaniu 2 zaczęli na poważnie szkolić 36 długotrwale bezrobotnych, mieszkańców gminy Barcin. Był cały szereg różnorodnych kursów, zajęć z psychologiem i analiza rynku pracy. Beneficjenci przeszli też warsztaty aktywnego poszukiwania pracy. Wreszcie przyszedł czas na szkolenia przygotowujące do zawodów, w których chcieliby pracować. Sekretarki, kucharze, barmani, opiekunki środowiskowe, sprzedawcy, zbrojarze, bukieciarze, spawacze, malarze. Prace znalazło jak do tej pory 27 osób.
Od sierpnia 2007 roku pod skrzydłami "Wstań, unieś głowę", szkoliło się dodatkowo 12 beneficjentów.
Wszyscy dziękowali wszystkim
Każda z osób, która pojawiła się wczoraj w pałacu w Lubostroniu wniosła większy lub mniejszy wkład w przedsięwzięcie jakim było zrealizowanie projektu. Bohaterami uroczystego zakończenia "Wstań, unieś głowę" byli również sami beneficjenci. Dwunastka, która dołączyła w ubiegłym roku do 36 przeszkolonych już osób, odebrała wczoraj z rąk kierownika projektu Magdaleny Boguckiej i przedstawiciela marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Jarosława Adama Bochenka, kończące szkolenia specjalne certyfikaty. Sami beneficjenci dziękując za możliwość uczestnictwa w przygotowanych programach aktywizujących i szkoleniach, wręczyli kilkunastoosobowej grupie osób wykonane przez siebie przepiękne kompozycje kwiatowe.
Dostali po kulce
Szczególnym wyróżnieniem była usytuowana na marmurowym bloku kryształowa kula, która w dowód uznania i wdzięczności, ze strony twórców projektu, trafiła do kilkudziesięciu osób i instytucji. To niezwykłe wyróżnienie otrzymała także żnińska redakcja "Pomorskiej".
Wysłannik marszałka województwa Piotra Całbeckiego, Jarosław Bochenek o projekcie "Wstań, unieś głowę" powiedział, iż "jest to kwintesencja społeczeństwa obywatelskiego". Michał Pęziak dodał natomiast. - Ci ludzie naprawdę się zmienili. Widzę to na przykładzie mojego sąsiada, pana Kazia, który jedzie co rano do pracy. Jest uśmiechnięty i sobie pogwizduje.
Znaleźli się naśladowcy
Na projekt "Wstań, unieś głowę" z kasy Unii Europejskiej poszło w sumie 3, 9 milionów złotych. - To był projekt naukowy. Mieliśmy sprawdzić metody szkoleń bezrobotnych i zweryfikować czy to co wymyśliliśmy i wprowadziliśmy jest skuteczne. Mamy powody do dumy, o niewielkim Barcinie jest teraz głośno w całej Polsce - mówią jego twórcy.
Możliwością skorzystania z wypracowanych metod, zainteresowało się już kilkanaście instytucji m.in. Powiatowy Urząd Pracy w Tucholi oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Inowrocławiu.