Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego znowu atakuje w Polsce! Uważajcie na tą roślinę! [OPARZENIA, ZDJĘCIA, OBJAWY]

mm
Barszcz Sosnowskiego może być szczególnie niebezpieczny dla naszego zdrowia!
Barszcz Sosnowskiego może być szczególnie niebezpieczny dla naszego zdrowia! Krzysztof Kapica
Barszcz Sosnowskiego znowu atakuje w Polsce. W wielu rejonach Polski ponownie pojawił się Barszcz Sosnowskiego. To bardzo groźna roślina dla naszego zdrowia. Uważajmy, by nie natrafić na Barszcz Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego wyrósł w kilku rejonach Polski - podają niektóre portale informacyjne. Na tę roślinę trzeba szczególnie uważać. Przebywanie w otoczeniu Barszczu Sosnowskiego może się dla nas skończyć bolesnymi bliznami.

CZYTAJ WIĘCEJ:Uważaj! Barszcz Sosnowskiego jest jeszcze groźniejszy w upały

Barszcz Sosnowskiego - oparzenia

Barszcz Sosnowskiego bardzo łatwo pomylić z innymi, niegroźnymi roślinami. Wyglądem może przypominać przerośnięty koper. Dlatego musimy szczególnie uważać. Gdzie możemy spotkać Barszcz Sosnowskiego? Przede wszystkim na terenach zielonych, w otoczeniu rzek, potoków, a także na łąkach.

Idea była następująca - barszcz miał być wartościową paszą dla zwierząt. Jako roślinę pastewną, sprowadzono go do Polski z Kaukazu w latach 50 ubiegłego wieku. Badania nad barszczem prowadzono w Ogrodzie Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Uprawa rozpoczęła się w latach 60. (głównie w państwowych gospodarstwach rolnych). Okazało się, że barszcz jest niebezpieczny i dla zwierząt, i dla ludzi. Niestety, nie dało się już nad nim zapanować - roślina zaczęła się błyskawicznie rozprzestrzeniać. Do dziś stanowi poważny problem w Polsce, Rosji czy na Białorusi. Ten "podarunek" radzieckich naukowców określa się "zemstą Stalina". Nazwa baszcz Sosnowski pochodzi zaś od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu - Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego. Uprawa i sprzedaż barszczu Sosnowskiego są w Polsce zakazane.

Barszcz Sosnowskiego. W tych miejscach czyha na nas "zemsta Stalina"

Barszcz Sosnowskiego - objawy

Kontakt z Barszczem Sosnowskiego może spowodować pojawienie się na naszej skórze blizn, które mogą prowadzić do bielactwa. Substancje, wydzielane przez Barszcz Sosnowskiego samoistnie przenoszą się na ludzi i mogą też mieć znamiona rakotwórcze.

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO:

  • wyglądem przypomina przerośnięty koper
  • może urosnąć nawet do 4 metrów
  • lubi wilgotne miejsca
  • najbardziej niebezpieczny jest w czasie upałów
  • kontakt z Barszczem Sosnowskiego może powodować oparzenia II i III stopnia

- Bolesne rany na skórze można porównać z ranami powstałymi po oblaniu wrzątkiem. Warto pamiętać, że oparzyć się można nie tylko przy bezpośrednim dotyku, ale także na odległość. Roślina wydziela toksyczne olejki, które osłabiają właściwości ochronne skóry wystawionej na słońce. Wówczas do oparzenia dochodzi bardzo szybko. Pojawiają się pęcherze i rany. Może dojść do zawrotów i bólów głowy, a także wymiotów - alarmują lekarze

Barszcz Sosnowskiego to najniebezpieczniejsza roślina w Polsce. Wyjątkowo groźna jest w czasie upalnej i słonecznej pogody (słońce działa na toksyczność jej soków) - dla dzieci i zwierząt hodowlanych.

Z naszą redakcją skontaktował się ojciec dziecka, które zostało poparzone przez barszcz Sosnowskiego. Przesłał zdjęcia ręki swojego dziecka. - Dziś moje dziecko wróciło z kolonii. Niestety na koloniach poparzyło się przechodząc obok barszczu - informuje i dodaje:  - Fakt był zgłoszony u lekarza. Piszę, ponieważ jest tam ośrodek kolonijny. Pewnie od jutra zaczną się nowe kolonie, nowy turnus. Dodaje, że warto aby władze zainteresowały się tym tematem. - Naszą wolą jest, żeby się do jutra wstrzymać się z oświadczeniem. Cztery podejrzane krzewy zostały usunięte. Do tej pory z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa nie otrzymaliśmy potwierdzenia, czy te rośliny są faktycznie barszczem Sosnowskiego - stwierdził Aleksander Kranc z Urzędu Miejskiego w Żninie.Barszcz Sosnowskiego to jedne z największych roślin zielonych na świecie (mogą osiągać wysokość wynoszącą nawet 3 - 4 metry). Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został przywieziony do Europy i to właściwie tutaj stał się rośliną bardzo inwazyjną. jego nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego, który sklasyfikował tą roślinę. od lat 50. XX wieku barszcz był wprowadzany do uprawy w różnych krajach tzw. "bloku wschodniego", jako roślina pastewna. Jego uprawy porzucono w latach 70., ze względu na zagrożenie dla zdrowia. Obecnie na terenie Polski jest zakaz uprawy, rozmnażania i sprzedaży tej rośliny.  Barszcz Sosnowskiego jest rośliną trudną do zwalczenia. Kontakt z tą rośliną powoduje oparzenia.  Co zrobić w przypadku kontaktu z tą rośliną? - W przypadku kontaktu z rośliną zaleca się jak najszybsze umycie skóry pianą mydlaną i opłukanie wodą, a następnie chronienie skóry przed światłem słonecznym przez minimum dwie doby. Rany i owrzodzenia po kontakcie z barszczem długo się goją. Znamiona i blizny po poparzeniach potrafią utrzymywać się latami, a czasem można je usunąć tylko chirurgicznie - czytamy na poświęconej tej roślinie stronie internetowej www.barszcz.edu.pl. Na wspomnianej stronie znajduje się także mapa miejsc, w których występuje Barszcz Sosnowskiego (nowe miejsca można w dalszym ciągu zgłaszać). Na tej mapie nie ma Wenecji, ale jeśli chodzi o powiat żniński zaznaczone są stanowiska w Żninie, Łabiszynie i Gogółkowie (mają one charakter zgłoszonych, lecz niepotwierdzonych), a także w Obudnie z gminie Gąsawa (to stanowisko jest potwierdzone). Barszcz występuje też w Kowalewie i Inowrocławiu.  Jak rozpoznać niebezpieczny barszcz Sosnowskiego?Dzień Dobry TVN

W Wenecji dziecko poparzyło się barszczem Sosnowskiego [zdjęcia]

Uczulamy, barszcz powoduje oparzenia skóry II i III stopnia. Ropne pęcherze po spotkaniu z tą rośliną mogą pozostawiając blizny na całe życie. Wśród zagrożeń są: uszkodzenie oczu, dróg oddechowych czy wstrząs anafilaktyczny. Ba, poparzenie barszczem Sosnowskiego może doprowadzić nawet do zgonu!

Jak rozpoznać niebezpieczny barszcz Sosnowskiego?
Źródło: DD TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska