Jubileusz 30-lecia ROD "Bartek" w Barcinie
Decyzja o powstaniu ogródków na obrzeżach Barcina zapadła w 1984 roku. Po rekultywacji terenu i podziale działek, w maju 1985 roku, prezesem komisarycznym ogródków został Stanisław Rydlewski. W czerwcu, po przydziale działek, zwołano Walne Zebranie Działkowców. Pierwszym prezesem z wyboru został Ryszard Mareczek. Nadano też nazwę nowo powstałemu ogrodowi.
- Skąd nazwa "Bartek"? Wiedzą to tylko najstarsi działkowcy. Ja przypuszczam, że wzięła się ona od dębu i lipy, które rosły po przeciwnej stronie szosy oraz tradycji pszczelarstwa na tym terenie - oświadczył Czesław Mielcarek.
Przeczytaj także: Obchody Nocy Świętojańskiej w Barcinie [zdjęcia]
Kolejnymi prezesami byli: Jan Plaskaty, Grażyna Szafrańska, ponownie Ryszard Mareczek i Zenon Lewandowski. Od 2010 roku zarząd ogrodu pracuje pod przewodnictwem Czesława Mielcarka. Od tego czasu zarząd uporał się m.in. z rewitalizacją tzw. rowu fabrycznego. Wykonano plac pod kontenery na odpady komunalne, usunięto przestarzały sprzęt z placu zabaw dla dzieci.
W kwestii budowy nowego placu, zarząd ogrodu liczy na wsparcie ze strony gminy. Jak powiedział Czesław Mielcarek, na ROD "Bartek" przydałaby się także świetlica. Ta służyłaby do spotkań integracyjnych.
Czytaj e-wydanie »