MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie obowiązek czipowania psów? Dyrektor bydgoskiego schroniska chwali ten pomysł

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Tomasz Czachorowski
Nad obowiązkiem czipowania naszych pupili pracują zarówno odpowiednie organy Unii Europejskiej, jak i polskiego rządu. Ma to pomóc skuteczniej walczyć z bezdomnością zwierząt.

W Polsce są tysiące bezpańskich psów, kotów i innych zwierząt, które albo wałęsają się bez kontroli, albo trafiają do schronisk, w których czekają na nowy dom. Jak wynika z danych Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych za 2022 rok, w kraju nad Wisłą jest ok. 8 milionów czworonogów, co oznaczałoby, że pies jest towarzyszem co drugiego domu w Polsce.

Unia Europejska oraz polski rząd pracują nad obowiązkiem czipowania naszych pupili. Ma to pomóc skuteczniej walczyć z bezdomnością zwierząt. Raporty Głównego Lekarza Weterynarii zbierają takie dane - na koniec roku 2020 w Polsce w schroniskach pozostawało ok. 25 tys. psów (spadek względem roku 2019) i ok. 6 tys. kotów (wzrost względem 2019 r.).

- Obowiązkowi identyfikacji poddane będą psy, które przyjdą na świat po wejściu w życie nowych przepisów albo urodzone wcześniej, które po tej dacie trafią do obrotu - mówi wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Jak informuje gazeta, ma też zostać utworzona nowa, publiczna i centralna baza danych, która nie będzie powiązana z już istniejącymi komercyjnymi bazami zaczipowanych psów.

- Prowadzimy rozmowy na ten temat z Ministerstwem Cyfryzacji – dodaje Jacek Czerniak.

- U nas czipowane są wszystkie przybywające tu psy i koty – mówi Izabella Szolginia, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy. - Czipowanie daje pewną i trwałą identyfikację zwierzęcia. Dzięki sczytaniu numerów z czipa (urządzenia elektronicznego zaaplikowanego na stałe pod skórę zwierzęcia) i wprowadzeniu ich do centralnego rejestru zwierząt oznakowanych można łatwo odnaleźć właściciela psa czy kota. Problemem jednak jest nie zawsze rejestrowanie czipów w bazach, a także nie aktualizowane dane osoby opiekuna (np. nieaktualny adres lub telefon).

- Obowiązkowe czipowanie psów i kotów może w przyszłości zapobiec wielu sytuacjom naruszenia prawa obowiązującego w naszym kraju – kontynuuje. - Na pewno zmniejszyłoby to, lub nawet wyeliminowało, proceder prowadzenia tzw. pseudohodowli. Nie bez znaczenia byłoby tez zapobieżenie przetrzymywaniu w schroniskach psów w celu pobierania opłat od gmin za przetrzymywanie tych zwierząt (tzw. psiodniówki – opłaty za każdy dzień pobytu psa w azylu). Miałoby swój kres wyłapywanie i wypuszczanie psów w celu ponownego ich wyłapania, a przez to uzyskanie profitów, występujące niekiedy w gminach gdzie płaci się za odłowienie psów.

- Czip wprowadzony pod skórę zwierzęcia działa nawet po jego odejściu z tego świata. Byłaby możliwość skutecznych dochodzeń w sprawach o porzucanie, a nawet uśmiercanie zwierząt – kończy Izabella Szolginia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie obowiązek czipowania psów? Dyrektor bydgoskiego schroniska chwali ten pomysł - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska