Zniszczenia dotyczą ok. 600 budynków mieszkalnych. Gwałtowna burza spowodowała rozległe zniszczenia przede wszystkim w powiatach żnińskim, tucholskim, nakielskim i sępoleńskim. Wojewoda zaapelował do pozostałyc regionów o pomoc dla gmin, w których zniszczenia są bardzo znaczne. Mikołaj Bogdanowicz prosi, "aby oddelegować w miarę możliwości do szacowania strat podległe państwu służby socjalne oraz inspektorów budowlanych i inne osoby".
"Kieruję ten Apel do Państwa ze względu na jak najszybsze dotarcie do poszkodowanych, dla których będzie natychmiast udzielana pomoc finansowa, by mogli naprawić uszkodzone budynki mieszkalne i zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi".
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki przekazał również, że do gmin, których mieszkańcy ponieśli szkody w budynkach mieszkalnych lub lokalach mieszkalnych, trafią dotacje w formie zaliczkowej. Aby ją otrzymać gmina powinna podać do 14 sierpnia do godziny 10:00 szacunkowe dane. "Przyznana zaliczka powinna być rozliczona do faktycznych potrzeb, w przypadku nadwyżki przekazanej dotacji podlega ona zwrotowi do budżetu wojewody, a w przypadku niedoborów, na wniosek gmin, plany wydatków w tym zakresie zostaną zwiększone", zapowiada wojewoda.
Zobacz też: Krajobraz po burzach w regionie. Pięć osób nie żyje! Ogrom zniszczeń [relacja]
"Jeżeli rodziny i osoby fizyczne poniosły znaczne zniszczenia w budynkach mieszkalnych, straty sięgają powyżej 20 tys. zł, gmina powinna podać dokładny adres poszkodowanych, w budynkach tych zespoły powiatowych inspektorów budowlanych dokonają na moją prośbę – w uzgodnieniu z wojewódzkim inspektorem nadzoru budowlanego – przeglądu budynku uszkodzonego przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne".
Szczegółowe wytyczne trafiły do urzędów.
Źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki/Facebook