Spis treści
- Trwają przygotowania do Kujawsko-Pomorskich Dni Pola w Minikowie - informuje Dawid Skotnicki, komisarz tegoż wydarzenia, kier. Działu Technologii Produkcji Rolniczej Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego .
Bogata oferta firm, instytucji i organizacji zaopatrujących rolnictwo
A to właśnie KPODR organizuje (wspólnie z Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich), Kujawsko-Pomorskie Dni Pola 2023. Organizatorzy chcą zaprezentować w jednym miejscu w województwie bogatą ofertę firm, instytucji i organizacji zaopatrujących polskie rolnictwo w rozwiązania techniczne, technologiczne i organizacyjne w zakresie szeroko rozumianej produkcji roślinnej.
Kolekcja roślin przygotowana w ramach KPDP jest porównywalna z tą, jaką można było oglądać podczas Krajowych Dni Pola w latach 2020-2021. Na 15 ha kolekcji znajdzie się blisko 500 obiektów demonstracyjnych, w tym prawie 400 unikalnych odmian roślin uprawnych, zarówno tych najważniejszych pod względem gospodarczym gatunków, jak i roślin wzbogacających płodozmian, poprawiających strukturę upraw czy też roślin niszowych, których znaczenie systematycznie rośnie.
To też może Cię zainteresować
- Po zasiewach słonecznika, soi i gryki, trwa monitorowanie przebiegu wzrostu i rozwoju roślin oraz analiza presji chorób i szkodników - dodaje komisarz Skotnicki. - Wszystko po to, aby zapewnić roślinom niezbędne nawożenie, ochronę i pielęgnację. Podejmowane działania pozwolą ukazać potencjał poszczególnych odmian i ułatwią rolnikom wybór najlepszych z nich.
Wiele ciekawych odmian. Rolnik zdecyduje, co przyda się w jego gospodarstwie
Co jeszcze będzie można zobaczyć na polach w Minikowie?
- Jeżeli chodzi o rośliny ozime, to najwięcej jest zbóż, wśród nich odmian pszenic - informuje komisarz. - Niewiele mniej liczna jest kolekcja rzepaku ozimego. Wśród roślin wysiewanych wiosną, najliczniejsza jest kukurydza. W Minikowie wysialiśmy także wiele odmian zbóż jarych, buraków cukrowych, roślin bobowatych, w tym soi, wysadzono ziemniaki. Rolnicy znajdą tu ponadto grykę, słoneczniki, trawy i mieszanki traw, pasy kwietne i rośliny poplonowe.
Dlaczego warto wziąć udział w dniach pola? - Korzystanie przez rolników z oferty firm hodowlano-nasiennych jest jednym z najprostszych sposobów wdrażania innowacji w każdym gospodarstwie - uważa Dawid Skotnicki.- Pozwala to na podnoszenie produkcji, poprawę jakości plonu oraz na optymalizację ponoszonych nakładów. Oferta odmianowa jest bardzo bogata. Firmy sukcesywnie rozwijają swoje odmiany tworząc postęp biologiczny. Kujawsko-Pomorskie Dni Pola ułatwiają rolnikom podjęcie decyzji o wyborze odmian, które najlepiej sprawdzą się w warunkach ich gospodarstwa w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Podczas dni pola w warunkach jednolitego systemu uprawy, nawożenia i ochrony dla danego gatunku uwidaczniają się różnice odmianowa, warto śledzić ten proces i w sposób świadomy i sprawdzony wybrać dla siebie najlepsze rozwiązania.
Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH i Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych
1 i 2 lipca 2023 r. w godz. 10-17 w Minikowie odbędą się także Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH (ponad 200 wystawców, największą powierzchnię ekspozycyjną zajmie technika rolnicza) oraz Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych (promowanie postępu hodowlanego, wymiana doświadczeń technologicznych i promocja polskiej hodowli zwierząt).
Wstęp na te imprezy jest bezpłatny, osoby zmotoryzowane zapłacą tylko za miejsce na parkingu.
Informacje o wydarzeniu można śledzić w mediach społecznościowych oraz na stronie: dnipola.kpodr.pl.
