Celem konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, organizowanego od 2009 r. pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Koalicji Żywa Ziemia, jest promowanie praktyk ograniczających odpływ z gospodarstwa do wód związków azotu i fosforu.
- Praktyk, które przyczyniają się do ograniczenia zakwitów sinic i zamykania z tego powodu kąpielisk oraz powstawania w Bałtyku obszarów przydennych z małą ilością tlenu lub tego tlenu pozbawionych, tzw. martwych stref – wyjaśnia WWF Polska.
Tegoroczną edycję i 1000 euro wygrali Halina i Waldemar Żebrowscy z województwa mazowieckiego. II miejsce oraz nagroda w wysokości 500 euro zostały przyznane państwu Kindze i Jarosławowi Tarnickim, którzy prowadzą gospodarstwo w sposób konwencjonalny w Tłuchowie w powiecie lipnowskim. Zajmują się produkcją roślinną: zboża, okopowe, strączkowe, oleiste i produkcją zwierzęcą (trzoda chlewna).
III miejsce oraz nagrodę w wysokości 300 euro otrzymała pani Anna Panter prowadząca gospodarstwo w Gorczenicce w powiecie toruńskim. Uprawia organiczne warzywa i zboża, a także hoduje: owce mleczne, króliki, gęsi, kaczki, kury i przepiórki.
Do tej pory już ponad 70 rolników i rolniczek, których gospodarstwa znajdują się w zlewisku Bałtyku, zostało wyróżnionych za stosowanie praktyk ograniczających spływ substancji odżywczych do wód. Wszyscy zdobywcy tytułu Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego z własnej inicjatywy podjęli dodatkowe wysiłki, aby pomóc w ratowaniu naszego morza. Przyznając tę nagrodę, WWF chce podkreślić, jak ważne są to praktyki oraz promować ich przykłady w całym regionie.
Źródło: WWF
