Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej bransoletek życia dla seniorów z regionu

JM
Z bransoletek życia korzysta obecnie ponad 200 seniorów z regionu. Program teleopieki ma zostać rozszerzony
Z bransoletek życia korzysta obecnie ponad 200 seniorów z regionu. Program teleopieki ma zostać rozszerzony Arkadiusz Wojtasiewicz
Bransoletki życia ratują w sytuacjach zagrożenia i dają seniorom poczucie bezpieczeństwa. Obecnie z systemu teleopieki domowej korzysta ponad 200 osób z naszego regionu. Trwają prace nad rozszerzeniem programu i objęcie nim wszystkich potrzebujących.

Z marszałkowskiego programu teleopieki domowej, na który składają się mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy (tzw. bransoletki życia) oraz działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne – korzysta obecnie 210 starszych osób z naszego regionu.

Wśród uczestników programu jest m.in. 80-letnia pani Halina. Kobieta mieszka sama. We wrześniu, gdy źle się poczuła skorzystała z pomocy dzięki wciśnięciu przycisku SOS na bransoletce życia.
- Pracownik telecentrum operacyjnego przeprowadził z nią krótki fachowy wywiad, uzyskane informacje zestawił z danymi o zdrowiu pani Haliny, znajdującymi się w zasobach systemu – i natychmiast podjął decyzję o wezwaniu pogotowania ratunkowego. Z rozpoznaniem udaru mózgu pacjentkę odwieziono do szpitala. Dzięki szybkiej akcji ratunkowej skutki udaru zredukowano do minimum i szybko mogła wrócić do domu – informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Pan Aleksander ma 85 lat. Jesienią ubiegłego roku, stracił przytomność i upadł. Sygnał o upadku otrzymało centrum operacyjne i podjęło próbę kontaktu z mężczyzną. - Ponieważ pan Aleksander nie odpowiadał, wezwano pogotowie powiadamiając jednocześnie opiekuna, który pojawił się z zapasowymi kluczami do mieszkania i wpuścił ratowników. Pacjent, w dobrym stanie, wrócił ze szpitala po kilku dniach – przekazuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Pełen atrakcji Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) prowadzi obecnie zaawansowane przygotowania do rozszerzenia marszałkowskiego programu, którym – dzięki współpracy z samorządami lokalnymi – ma objąć wszystkich potrzebujących (na początek 3 tysiące osób z opcją poszerzenia w przypadku większego zainteresowania). Deklaracje uczestnictwa złożyło już ponad 100 gmin w całym województwie. ROPS, który przygotowuje się do przetargu, testuje właśnie pięć różnych urządzeń przywoływania pomocy.

- Ten bardzo potrzebny program adresowany jest do mieszkających samotnie osób starszych. Chcemy, by mogli z niego korzystać wszyscy potrzebujący, ale do tego niezbędne jest partnerstwo samorządów gminnych – informuje marszałek Piotr Całbecki

Warto dodać, że uzupełnieniem programu ma być wsparcie sąsiedzkie – pomoc świadczona seniorom przez osoby mieszkające w ich pobliżu. - Takie osoby będą pomagać starszym państwu w robieniu zakupów, robieniu porządków w domu, przygotowywaniu posiłków, płaceniu rachunków, dotarciu do lekarza, załatwianiu spraw urzędowych – informuje Urząd Marszałkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska