O tym, że Toruń powinien podpisać porozumienie z PAIiIZ, pisaliśmy już w grudniu 2010 r. Wówczas ze strony miejskiego biura obsługi inwestora pojawiła się deklaracja, że urząd miasta wystąpi w najbliższym czasie z propozycją zawarcia porozumienia.
Pod koniec ubiegłego tygodnia umowa została podpisana. Otwiera to przed Toruniem nowe możliwości promocji gospodarczej na świecie. Nasza oferta inwestycyjna znajdzie się w bezpośredniej bazie danych PAIiIZ, która jest wykorzystywana w kontaktach z firmami zainteresowanymi inwestowaniem w Polsce.
Czytaj także: W toruńskim technoparku będzie jak w Google [zdjęcia]
- Widzimy szanse dla pokazania Torunia jako alternatywy dla kilku wielkich polskich miast, takich jak: Warszawa, Wrocław, Kraków czy Katowice, które tworzą tysiące nowych miejsc pracy w dziedzinach związanych z biznesem intelektualnym: centrach nowoczesnych usług biznesowych czy centrach naukowo-badawczych - mówi Sławomir Maj-man, prezes PAIiIZ. - Ze swoim ośrodkiem akademickim, prężną, wykształconą młodzieżą, Toruń wydaje się idealnym miastem drugiego rzutu, gdzie takie centra, które w tej chwili zatrudniają już w Polsce 120 tys. osób, mogłyby powstawać.
Zawarte porozumienie pozwoli na bezpośredni kontakt z pracownikami PAIiIZ, szerszy i łatwiejszy dostęp informacji na temat podmiotów zamierzających inwestować w Polsce. Toruń chce przyciągnąć inwestorów do przemysłowej części JAR-u (pas wzdłuż ul. Grudziądzkiej), tzw. Abisynii (teren w Grębocinie nad Strugą) czy nieruchomości w sąsiedztwie ul. Polnej. Magistrat podkreśla, że najbardziej oczekiwane oferty inwestycyjne to przemysł nowoczesnych technologii, centra logistyczne i biznesowe oraz firmy outsourcingowe. Jednym z ostatnich przykładów współpracy Torunia z PAIiIZ jest utworzenie przy ul. Grudziądzkiej centrum obsługi biznesowej fińskiej poczty, czyli firmy Itella.
