Biblioteka Uniwersytecka UMK otrzymała nowy specjalistyczny sprzęt do digitalizacji zbiorów. To m.in. wysokiej klasy skanery, aparaty fotograficzne i obiektywy, stół bezcieniowy czy kompletnie wyposażone stanowisko reprodukcyjne. Dzięki temu po 10 latach funkcjonowania zmodernizowana została pracownia digitalizacji, która przygotowuje materiały do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. KPBC to wypożyczalnia dostępna dla wszystkich w internecie.
Czytaj także: Studencki przewodnik po Toruniu [biblioteki, stypendia, kluby, zniżki]
- Mamy już poskanowanych ponad 70 tys. różnego rodzaju obiektów, od zabytkowych, starych rękopisów po mapy i pocztówki Torunia, ale i Bydgoszczy, z którą współpracujemy. Naszym zadaniem jest głównie digitalizacja regionaliów. Są więc gazety, ale też całe kolekcje profesorskie, np. prof. Sławomir Kalembka dał nam zgodę na umieszczenie wszystkich swoich prac - mówi Bożena Bednarek-Michalska, zastępca dyrektora BU UMK. Z tego, zatem dostępnego w każdej chwili, wirtualnego księgozbioru, mogą korzystać nie tylko studenci i naukowcy, ale również np. uczniowie oraz wszyscy inni zainteresowani tym ze względów zawodowych.
- Należy tylko zwrócić uwagę na opis bibliograficzny. Jeżeli mamy do czynienia z "domeną publiczną", to oznacza, że ten utwór nie jest już chroniony prawnie. Trzeba jedynie podać nazwisko autora i zacytować źródło - tłumaczy pani wicedyrektor.
BU zamierza też zorganizować nowe specjalistyczne stanowisko do digitalizacji najcenniejszych zbiorów, uwzględniające wszystkie standardy bezpiecznego kopiowania.
Czytaj e-wydanie »