- Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Straż Ochrony Kolei przestrzega przed niezatrzymywaniem się przed znakiem stop, ignorowaniem czerwonych, pulsujących świateł, omijaniem zamkniętych i wjeżdżaniem pod opadające rogatki, czy też wjeżdżaniem na przejazd bez możliwości zjazdu - podkreśla Bartłomiej Wolak rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei.
Ponadto podczas akcji edukacyjnych funkcjonariusze SOK informują użytkowników dróg, że żółte naklejki umieszczone na przejazdach kolejowo-drogowych mają trzy ważne numery:
- indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie,
- numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie
- numer do służb technicznych PKP PLK S.A., na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
Jak podkreśla Bartłomiej Wolak, wiedza na temat przepisów chroni kierowców przed niebezpieczeństwem a nawet przed utratą życia i zdrowia. - Liczymy na to, że poprzez edukowanie kierowców zminimalizujemy liczbę zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu uczestników ruchu kolejowo – drogowego - zaznacza rzecznik prasowy Komendy Głównej SOK.
W lipcu 2022 roku doszło do 21 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E. W ich wyniku 4 osoby zginęły, 3 zostały ciężko ranne. Od początku 2022 roku doszło do 100 wypadków i kolizji w których łączna liczba zabitych to 25 osób, a ciężko rannych: 14. Więcej:TUTAJ
