Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania w Toruniu. Sprawdzą, czy to nie czerniak

(km)
Nasza metoda polega na naświetlaniu zmian podejrzanych o czerniaka
Nasza metoda polega na naświetlaniu zmian podejrzanych o czerniaka Lech Kamiński
Niepokoją cię zmiany na skórze? Nie lekceważ ich. Zbadaj się w przychodni akademickiej. Taka okazja jest tylko raz w roku.

18 września w Akademickiej Przychodni Lekarskiej UMK odbędzie się już XVII "Biała niedziela" organizowana przez uniwersytecki Interdyscyplinarny Zespół Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów we współpracy z toruńskimi lekarzami.

Akcja poświęcona jest problemowi najbardziej niebezpiecznego nowotworu skóry, czyli czerniaka. To masowe i - co ważne - bezpłatne badania skóry pod kątem onkologicznie niepokojących zmian.

Piegi nie zawsze są ozdobą. To może być czerniak

Lekarze zaangażowani w "Białą niedzielę" dokonają wstępnej oceny i w razie potrzeby skierują pacjenta na badanie fluorescencyjne w Pracowni Zespołu Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów na UMK. Jest to metoda bezpieczna, nieinwazyjna i sprawdzona podczas wieloletnich testów. Przebadanie jednego podejrzanego miejsca na skórze zajmuje zwykle ok. 20 minut.

Na czym ono polega? - Na naświetlaniu określonej długości dawką światła zmian podejrzanych o czerniaka i zdrowej skóry wokół nich - tłumaczyła w wywiadzie dla "Pomorskiej" Barbara Chwirot, szefowa zespołu. - Różnice fluorescencji komórek w tejże zmianie i w skórze zdrowej dają nam możliwość wskazania czerniaka z 85-procentową dokładnością. 100-proc. metod nie ma. W przypadku USG mniej więcej jedna czwarta diagnoz jest nieprawidłowa. Jednocześnie podstawą do oceny i decydowania, czy to zmiana nowotworowa, jest badanie histopatologiczne - zbadanie wyciętej tkanki pod mikroskopem świetlnym.

Jeśli badanie fluorescencyjne wskaże na konieczność dalszych konsultacji, pacjent zostanie więc skierowany do specjalisty chirurga-onkologa.

Aby wziąć udział w najbliższej odsłonie akcji należy zarejestrować się telefonicznie (tel. 56 611 43 41 i 611 47 76) w godz. od 9 do 14 od poniedziałku 12 września do piątku 16 września. Jeżeli zależy ci, pospiesz się, bo co roku zainteresowanie jest ogromne.

Co nas przede wszystkim powinno zaniepokoić?
Jeżeli plamka na skórze, zwłaszcza mała, powiększa się i ma nierówną pigmentację oraz brzegi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska