Bezrobotnych ubywa, z 4406 w 2016 r. do 3290 w 2018 r. Większość z nich to długotrwali bezrobotni. Prawo do zasiłku z urzędu pracy w grudniu ub. r. przysługiwało bowiem zaledwie 673 osobom. Najwięcej bezrobotnych zarejestrowano w mieście i gminie Nakło - 1245, w mieście i gminie Szubin - 758, zaś najmniej w gminie Sadki - 302.
600 wolnych stanowisk
Z prognoz wynika, że spodziewany jest zarówno dalszy spadek bezrobocia, jak i zwiększone kłopoty przedsiębiorców z pozyskaniem pracowników. W nakielskim pośredniaku znajduje się 100 propozycji ofert pracy na przeszło 600 wolnych stanowisk, m.in. kierowców, szwaczek, stolarzy i sprzedawców.
Dlaczego sytuacja na rynku pracy będzie się pogłębiała? Dziś już więcej osób przechodzi na emeryturę niż rozpoczyna pracę. A to z powodu niżu demograficznego. Ostatnie roczniki wyżu demograficznego z początku lat 80. ubiegłego wieku dawno weszło w życie dorosłe.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Teraz każdy kolejny rocznik to mniej potencjalnych rodziców mimo realizacji programu 500 +. Od ponad 20 lat nie mamy prostej zastępowalności pokoleń. Do dołka demograficznego przyczyniła się także emigracja młodych, zapoczątkowana na dużą skalę 2004 r., po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Szacuje się, że obecnie za granicą pracuje ok. 2,5 mln naszych rodaków. I w innych krajach na świat przychodzą nasze dzieci.
Cudzoziemcy poszukiwani
Wiele naszych firm, wobec braku ludzi do pracy, zatrudnia obcokrajowców. Także w Nakielskim. Według danych WUP w Toruniu z końca III kwartału ub. r., w pow. nakielskim wydano ponad 5300 zezwoleń na pracę sezonową cudzoziemcom. Najwięcej Ukraińcom.
Płaca minimalna wzrośnie od 2019 roku