https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezwarunkowy dochód podstawowy - o co chodzi? Co dalej z tym pomysłem w Polsce

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Bezwarunkowy dochód podstawowy ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Nie ma na razie planów, aby wprowadzić ten program w całej Polsce. Jedynie rozpoczęto prace nad programem pilotażowym który obejmie zaledwie część województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie według danych z PIT jest najniższy dochód na członka rodziny. Pilotaż programu jest już przygotowany i aktualnie oczekuje się na środki, by go uruchomić. Wiadome jest, że nie będzie to w 2023 roku. Pilotaż ma objąć od 5 do 31 tysięcy osób i potrwać 2 lata. Zobaczcie najważniejsze informacje o tym programie na kolejnych zdjęciach >>>
Bezwarunkowy dochód podstawowy ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Nie ma na razie planów, aby wprowadzić ten program w całej Polsce. Jedynie rozpoczęto prace nad programem pilotażowym który obejmie zaledwie część województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie według danych z PIT jest najniższy dochód na członka rodziny. Pilotaż programu jest już przygotowany i aktualnie oczekuje się na środki, by go uruchomić. Wiadome jest, że nie będzie to w 2023 roku. Pilotaż ma objąć od 5 do 31 tysięcy osób i potrwać 2 lata. Zobaczcie najważniejsze informacje o tym programie na kolejnych zdjęciach >>> pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Bezwarunkowy dochód podstawowy to pomysł wsparcia obywateli bez względu na ich aktualny status społeczny stałą kwotą 1300 złotych. Idea programu to zapewnienie każdemu stałego przychodu i zapobiegnięciu bezdomności. Wyeliminowałby aktualnie istniejące zasiłki od państwa. Sprawdzamy co dalej z tym pomysłem, czy zostanie on wprowadzony.

Bezwarunkowy dochód podstawowy miałby rozwiązać wiele problemów związanych z ubóstwem. Każdy obywatel otrzymywałby pieniądze, które miałby zaspakajać podstawowe życiowe potrzeby.

Koniecznie przeczytaj: Pieniądze w domu. Ile pieniędzy można będzie przechowywać w domu w 2024 roku?

Bezwarunkowy dochód podstawowy zastąpiłby istniejące zasiłki takie jak 500/800 plus, dopłaty do czynszu, Rodzinny kapitał opiekuńczy, zasiłek dla bezrobotnych i wiele innych. Każdy obywatel co miesiąc otrzymywałby stała kwotę. Idea programu mówi o zapewnieniu każdemu środków do zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Pieniądze na program bezwarunkowego dochodu podstawowego jak wskazują specjaliści pochodziłyby z istniejących już programu ale także likwidacji biurokracji przy ich załatwianiu.

Miałoby być to proste i wygodne rozwiązanie, które nie pogłębi inflacji i nie zachęci ludzi do porzucenia pracy. Zwolennicy tego rozwiązania wskazują na plusy takie jak zmniejszenie stresu związanego z problemami finansowymi, zmniejszy problem bezdomności.

To musisz wiedzieć o bezwarunkowym dochodzie podstawowym

W poniższej galerii zebraliśmy dla was najważniejsze informacje dotyczące bezwarunkowego dochodu podstawowego:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska