https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bierzesz pigułki antykoncepcyjne? Przyjmowanie hormonów sprzyja powstawaniu depresji i raka

opr. wixad
U osób nastoletnich, rozpoczynających stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, depresja występowała o 130 proc. częściej
U osób nastoletnich, rozpoczynających stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, depresja występowała o 130 proc. częściej Bartosz Frydrych
O tym, że istnieję związek pomiędzy pigułka antykoncepcyjną, a występowaniem depresji przypuszczano od dawna. Dzięki najnowszym badaniom nie ma już żadnych wątpliwości.

Choć wiele kobiet korzystających z pigułek antykoncepcyjnych uskarżało się na zmiany nastroju, brakowało dotąd jednoznacznych dowodów na korelację tych zjawisk.

Badanie na ogromną skalę

Badania na ogromna skale przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu w Uppsali. Przeanalizowane zostały informacje dotyczące aż 250 tys. kobiet będące w dyspozycji brytyjskiego Biobanku. Obiektem badań były kobiety zażywające tabletki z progestagenem, związkiem przypominającym dwa hormony - progesteron, oraz estrogen. Progestagen zapobiega owulacji i zagęszcza śluz szyjkowy, aby uniemożliwić plemnikom przedostanie się do macicy, podczas gdy estrogen rozrzedza wyściółkę macicy, utrudniając implantację zapłodnionego jaja.

Sprzyja depresji? I to bardzo!

Wyniki były jednoznaczne – u osób nastoletnich, rozpoczynających stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, depresja występowała o 130 proc. częściej występowania objawów depresji. Co prawda podatność ta zmniejszała się wraz z kontynuacją stosowania tabletek (do 73 proc. ponad normę) przez pierwsze dwa lata, ale podwyższone ryzyko utrzymywało się nawet po odstawieniu pigułki dla nastoletnich użytkowników.
To nie koniec badań szwedzkich naukowców. Kolejne analizy mają dotyczyć m.in. plastrów antykoncepcyjnych, spirali hormonalnych i krążków dopochwowych. Badane będą zarówno poszczególne środki antykoncepcyjne, jak i metody ich używania.

Depresja - choroba naszej cywilizacji

Depresja jest głównym powodem złego samopoczucia i niepełnosprawności na świecie. Dotyka ponad 264 milionów ludzi. Co najmniej 25 procent kobiet i 15 procent mężczyzn doświadcza depresji wymagającej leczenia w pewnym etapie życia.

Pigułka i rak

Badania naukowe potwierdzają również związek pomiędzy pigułkami antykoncepcyjnymi a rakiem piersi. Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może zwiększać ryzyko zachorowania, zwłaszcza u młodszych kobiet. Ryzyko to spada po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji. Nowotwór spowodowany jest wysokim poziomem estradiolu, hormonu stymulującego wzrost piersi podczas ciąży. O ile jednak u kobiet, które urodziły, wpływ tego hormonu jest niewielki, pozostaje niebezpieczny u kobiet, które przerwały ciążę.

Jeśli chodzi o nowotwory szyjki macicy, badania sugerują, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej, może również - choć w niewielkim stopniu zwiększać ryzyko zachorowania na ten rodzaj raka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska