Zobacz wideo: Czy będą dodatkowe dni wolne na Wszystkich Świętych?
- Dyspensa dotyczy tych wiernych, którzy nie z własnej winy nie mogą wziąć udziału w niedzielnej liturgii - mówi ks. prałat Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii Bydgoskiej. - Jak wiadomo, teraz w kościołach obowiązują limity dotyczące liczby osób mogących uczestniczyć w mszach świętych. W strefie żółtej to 1 osoba na 4 m kw., a w strefie czerwonej, w której jest teraz Bydgoszcz - 1 osoba na 7 m kw. Jeżeli osoba zdrowa z powodu tych limitów nie wejdzie do kościoła, to nie popełnia grzechu. Zwolnione z uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej są też osoby w podeszłym wieku, niepełnosprawni, którzy mają problem z dotarciem do świątyni, osoby z objawami infekcji oraz wszyscy, którzy obawiają się zarażenia koronawirusem. Takie osoby mogą uczestniczyć transmisjach mszy świętej w telewizji, radiu lub internecie.
Bez mszy świętych na cmentarzach
W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych kuria zaleca, aby wizyty na cmentarzach rozłożyć od 1 do 8 listopada.
- To okres, w którym można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych - podkreśla ks. prałat Grzegorz Nowak. - Odradzamy też w tych dniach odprawianie mszy świętych na nekropoliach, by nie dochodziło do gromadzenia się ludzi. Procesje mogą się odbywać, ale tylko z udziałem kapłana i służby liturgicznej, bez wiernych. Tu decydować będą proboszczowie, którzy zarządzają cmentarzami parafialnymi.
Kuria Bydgoska przypomina też, aby w kościołach bezwzględnie przestrzegać zasad sanitarnych.
- Wierni zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Powinni utrzymywać dystans społeczny i odległości w ławkach, gdy nie są spokrewnieni - zaznacza ks. prałat Grzegorz Nowak. - Każda parafia wystawiła też płyny do dezynfekcji, a w kropielnicach nie ma wody święconej.
Komunia na rękę
Kanclerz Kurii Bydgoskiej zaznacza też, że komunia święta na rękę jest tak samo traktowana, jak ta przyjmowana do ust.
- Oczywiście, są kapłani i wierni, którzy nie akceptują komunii na rękę, ale trzeba pójść na wzajemne ustępstwa - mówi ks. prałat Grzegorz Nowak. - Problemu nie ma w dużych parafiach, gdzie zazwyczaj kilku księży udziela komunii świętej, trudniej w małych parafiach, gdzie jest jeden kapłan. Jednak nikt, nie może odejść od ołtarza bez komunii świętej. To nie może się zdarzyć.
Przypomnijmy, że wcześniej z powodu wprowadzonych obostrzeń sanitarnych dyspensy wiernym od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych udzielili, m.in., ordynariusze Diecezji Toruńskiej i Diecezji Włocławskiej.
W minioną niedzielę (18 października) tradycyjnie w kościołach (raz w roku) miało odbyć się liczenie wiernych. Ze względu na pandemię i wprowadzone limity w świątyniach zrezygnowano z niego.
