BiT City początkowo został pomyślany jako projekt łączący szybką koleją Bydgoszcz z Toruniem. Teraz marszałek idzie dalej i zapowiada, że w następnej perspektywie unijnej będzie chciał stworzyć "BiT City +".
Integracja regionu
- Chcielibyśmy zgłosić ten projekt, jako pomysł na polepszenie jakości transportu, co wiązałoby się głównie z dalszym rozwojem sieci tramwajowej i kolejowej w Bydgoszczy i Toruniu oraz węzłów przesiadkowych - mówi Piotr Całbecki. - W dokument wpiszemy też zakup ekologicznych pojazdów. Przyznaję, że mówiąc o rozwoju takiego transportu, myślimy o rozszerzeniu go na całe województwo.
Marszałek dodaje, że chciałby, aby BiT City + nie wykluczało inwestycji w transporcie samochodowym tak, by nie tworzyć konkurencji między tymi środkami transportu. Stąd zapewnienie, że w przyszłym roku Kujawsko-Pomorski Transport samochodowy zacznie modernizować swój tabor i to przy pomocy unijnych dotacji.
Prezczytaj również: BiT City. Bydgoszcz i Toruń połączy Pesa
Dodatkowo w projekcie miałby znaleźć się zakup elektronicznego systemu informacji pasażerskiej i montaż systemu ogrzewania przystanków.
Pomysł podoba się pracownikom Przewozów Regionalnych, którym grożą grupowe zwolnienia. Do urzędów pracy trafiło powiadomienie dyrekcji o zamiarze zwolnienia 418 pracowników.
Obsługa połączeń kolejowych w ramach BiT City jest szansą na utrzymanie jak największej liczby etatów w spółce. Marszałek właśnie rozpoczyna negocjacje z PR w sprawie wysokości dotacji do kursów na trasie Bydgoszcz-Toruń dla przewoźnika. - Przekazanie tych połączeń i rozszerzenie projektu pozwoli na utrzymanie naszego zakładu - mówi Waldemar Bogatkowski, przewodniczący NSZZ Solidarność w Kujawsko-Pomorskim Zakładzie Przewozów Regionalnych.
Inwestycje w toku
Na razie jednak BiT City to kolejne wyzwania. Kilka dni temu spółka Tramwaj Fordon wybrała konsorcjum, które za ponad 290 mln zł pobuduje torowisko tramwajowe w kierunku Fordonu i węzeł przesiadkowy Wschód. Z kolei urząd marszałkowski za ponad 82 mln zł zlecił bydgoskiej PESIE dostawę do 5 pociągów, które będą obsługiwać kursy między miastami. Gotowy jest też nowy wiadukt w Solcu Kujawskim.
Zobacz też: W Toruniu projekt BiT City nabiera rozpędu
W Toruniu Miejski Zakład Komunikacji ogłosił przetarg na przebudowę węzła przesiadkowego przy Dworcu Miasto. Z kolei na razie nie ma chętnych na rewitalizację Dworca Głównego. Przypomnijmy też, że z BiT City wypadło kilka zadań, m.in. budowa linii tramwajowej z bydgoskiego Dworca Głównego do Portu Lotniczego im. Jana Paderewskiego czy przebudowa tunelu oraz drugiego toru kolejowego pod placem Pokoju Toruńskiego w Toruniu. Ten ostatni podprojekt ma szansę realizacji także w nowej perspektywie unijnej.
Czytaj e-wydanie »