Po raz pierwszy dokładniej spojrzeli w gwiazdy rok temu, gdy siostry Ewa i Gracjana Wesołowskie zakupiły sobie profesjonalny teleskop. Zaprosiły kolegów z okolicy i wspólnie obserwowali gwiezdne konstelacje i księżyc. Co fascynującego jest w księżycu? - Lubimy, jak uśmiecha się do nas - żartuje Marcin Ryszka, a Bogumił Siemianowski dodaje: - Czujemy powołanie do tego, by oglądać nie tylko to, co się dzieje na ziemi, ale także to, co się dzieje na niebie.
Opieka nad dziećmi
W tym roku ich grupa się sformalizowała. Wspólnie napisali program do Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. - Chcemy zakupić teleskop i przy pomocy niego organizować czas małym dzieciom. Celem głównym jest opieka nad dziećmi, którym chcemy zaoferować mądrzejszą formę spędzania czasu. Nie robimy więc tego dla siebie, ale głównie z myślą o młodszych od nas - mówi Ewa Wesołowska.
Nic w Złotowie nie dzieje się poza kurhanem. Spotkania będą odbywać się właśnie w tym miejscu. Stamtąd będą prowadzone obserwacje. - Jest to takie nasze magiczne miejsce. Pójdziemy sobie tam z teleskopem, stworzymy odpowiedni klimat i myślę, że świetnie spędzimy czas. Jeździć będą również po okolicznych miejscowościach. Program będą realizować do wiosny przyszłego roku.
Czekamy na odpowiedź
Ich program znalazł się w gronie 100, które województwo kujawsko-pomorskie reprezentowały w Warszawie. Z nich wybrano 16, wśród nich program ze Złotowa. Wszystkie wymagały niewielkich poprawek. Dlatego też sprawa, czy ich program uzyska dofinansowanie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w Warszawie jest ciągle otwarta. Profesjonalny teleskop, który grupa chce zakupić kosztuje około 6 tys. złotych. Ostateczna odpowiedź z Warszawy ma przyjść w ciągu dwóch tygodni.
- A czy mamy szansę? Teraz z siostrą byliśmy na szkoleniu, które nas przygotowywało do tego, jak prowadzić taką grupę. Mieliśmy pół godziny na to, by jak najlepiej nas zareklamować. Odbyło się głosowanie. Zajęliśmy drugie miejsce w naszym województwie. Jesteśmy więc dobrej myśli - mówi Ewa.
Wymarzony teleskop
Kiedy już dostaną pieniądze z fundacji, kiedy już zakupią swój wymarzony teleskop, pojadą do Wylatowa. Będą na zmianę pełnić nocne dyżury. Co chcą wypatrzeć? - Ufo... Cywilizacja pozaziemska na pewno istnieje, ale czy Wylatowo odwiedza? Powiedzmy, że chcemy to sprawdzić - mówi Gracjana.
W skład grupy oprócz sióstr Wesołowskich wchodzą: Ariel Stachowicz, Marcin Ryszka, Marcin Malcherek, Piotr Bibuła, Piotr Wyka, Bogumił Siemianowski, Łukasz Wesołowski i Adrian Przybyła. Cała grupa pragnie podziękować za pomoc: organizacji "Pani Domu", Towarzystwu Przyjaciół Dzieci, radzie sołeckiej i pani burmistrz, Ewie Gołab, za poparcie.
Bliżej gwiazd...
Dariusz Nawrocki

Podczas swoich nocnych obserwacji Młodzieżowa Grupa Miłośników Astronomii "Bliżej gwiazd" ze Złotowa nie zauważyła żadnych oznak istnienia UFO. Dlatego też zamierzają wyjechać na biwak do Wylatowa, by tam kontynuować obserwacje.
Podczas swoich nocnych obserwacji Młodzieżowa Grupa Miłośników Astronomii "Bliżej gwiazd" ze Złotowa nie zauważyła żadnych oznak istnienia UFO. Dlatego też zamierzają wyjechać na biwak do Wylatowa, by tam kontynuować obserwacje.