Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy
„Bransoletki życia” to noszone na nadgarstku urządzenia do przywoływania pomocy. Sygnały alarmowe od seniorów odbierane są przez pracowników centrum operacyjnego 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Po wciśnięciu przez starszą osobę przycisku SOS na urządzeniu, z użytkownikiem kontaktuje się dyspozytor, który ustala, co się stało, powiadamia rodzinę lub wzywa pomoc medyczną. Bransoletki wyposażone są w geolokalizację, licznik kroków, mierzą tętno.
W komputerowym systemie, do którego dostęp mają dyspozytorzy centrum operacyjnego, gromadzone są dane medyczne o podopiecznych - informacje o przebytych i przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach.
Teraz 507 mieszkańców i mieszkanek Bydgoszczy dołącza do grupy seniorów z regionu już wcześniej objętych programem takiej teleopieki domowej. W poniedziałek 18 października, w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbyła się uroczystość symbolicznego wręczenia kolejnych bransoletek seniorom z Bydgoszczy.
Adresatami tej formy wsparcia są osoby niesamodzielne, potrzebujące pomocy w codziennym funkcjonowaniu, przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy. Pierwszeństwo zarezerwowano dla osób o niskich dochodach, doświadczających wykluczenia społecznego, niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, a także kombatantów i osób represjonowanych. Uzupełnieniem oferty będą pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy. Osoby mieszkające w pobliżu będą pomagać seniorom w zakupach, sprzątaniu domu, przygotowywaniu posiłków, płaceniu rachunków, dotarciu do lekarza, załatwianiu spraw urzędowych.
Prawo jazdy. Czy zdasz egzamin na kategorię A? Sprawdź się! [QUIZ]
Program prowadzony jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Jego koszt to 19 mln złotych. Rekrutacją seniorów w Bydgoszczy zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ostatnia rekrutacja była prowadzona do połowy czerwca br. Program jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach kujawsko-pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
