Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Bransoletki życia" w Kujawsko-Pomorskiem jeszcze czekają. Ale trzeba się spieszyć

wixad
W ramach teleopieki, uczestnicy projektu otrzymują bransoletkę życia, wyposażoną m.in. w przycisk SOS, czujnik upadku, geolokalizację, a także pomiar tętna, pomiar nasycenia krwi tlenem.
W ramach teleopieki, uczestnicy projektu otrzymują bransoletkę życia, wyposażoną m.in. w przycisk SOS, czujnik upadku, geolokalizację, a także pomiar tętna, pomiar nasycenia krwi tlenem. Szymon Zdziebło Urząd Marszałkowski
Są jeszcze wolne miejsca na liście osób objętych teleopieką. Tylko w ubiegłym roku bransoletek życia użyto ponad 10 tys. razy.

Usługa teleopieki świadczona jest przez Kujawsko-Pomorskie Telecentrum. Całodobowe dyżury pełnią w nim wykwalifikowani ratownicy medyczni, którzy reagują na sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu.
Obecnie ponad 2,6 tysiąca mieszkańców województwa zostało objętych wsparciem w postaci bransoletki życia.

Bezpieczeństwo za 35 zł
- Projekt realizowany jest w partnerstwie z gminami i w gminach (które partycypują w kosztach) listy są już w zasadzie zamknięte, pozostały tylko miejsca rezerwowe – mówi Katarzyna Strzelecka z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. - Jest jednak możliwość skorzystania z możliwości bezpośrednio w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej. Tu jednak należy liczyć z comiesięczną dopłatą w kwocie 35 zł. Korzystać z teleopieki mogą mieszkańcy całego województwa.

Sprawdzą nawet tętno

Adresatami programu są przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy, w pierwszej kolejności osoby o niskich dochodach, a także kombatanci oraz osoby represjonowane.

W ramach teleopieki, uczestnicy projektu otrzymują bransoletkę życia, wyposażoną m.in. w przycisk SOS, czujnik upadku, geolokalizację, a także pomiar tętna, pomiar nasycenia krwi tlenem. Bransoletka zapewnia też komunikację głosową z centrum operacyjnym.

W ciągu minionego roku kujawsko-pomorscy seniorzy wzywali pomoc 10 tys. razy. Co trzecie wezwanie dotyczyło upadku, a co 20. kończyło się interwencją medyczną.

85 godzin wsparcia dzięki ludziom dobrej woli

Teleopieka to nie jedyny forma pomocy osobom samotnym. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oferuje również pomoc wolontariata opiekuńczy. To nieodpłatny forma pomocy, w ramach której każdy uczestnik może liczyć na średnio 85 godzin wsparcia. Obejmuje ona pomoc w dokonywaniu zakupów oraz w przygotowywaniu posiłków, prace porządkowe w domu, pranie, a także pomoc w załatwianiu różnych spraw formalnych (od zdrowotnych po urzędowe). Wolontariusze odwiedzają swoich podopiecznych w szpitalu oraz poświęcają im czas na czytanie lub rozmowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska