Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brda, Wda, Drwęca - piękne szlaki kajakowe w naszym regionie

Marek Weckwerth
Spływ kajakowy to wspaniała przygoda, podczas której człowiek obcuje z naturą. Musi również trochę się wysilić, poczuć że ma mięśnie. Musi też pamiętać o bezpieczeństwie i założyć kapok.
Spływ kajakowy to wspaniała przygoda, podczas której człowiek obcuje z naturą. Musi również trochę się wysilić, poczuć że ma mięśnie. Musi też pamiętać o bezpieczeństwie i założyć kapok. Marek Weckwerth
Brda, Wda, Drwęca... Te rzeki można wymienić jednym tchem i od razu zaprosić do ich poznania z pokładu kajaka turystycznego.

To najciekawsze i najpiękniejsze szlaki kajakowe w naszym regionie. Dwa pierwsze przebiegają przez Bory Tucholskie, czyli najczystsze ekologicznie tereny w tej części kraju. Drwęca z kolei jest najważniejszą arterią wodną łączącą Warmię z ziemią chełmińską i dobrzyńską, w przy tym w całości objętą ochroną jako rezerwat ichtiologiczny.

Wszystkie trzy rzeki płyną generalnie z północy na południe, znajdując ujście w Wiśle. Tak się dzieje z powodu ukształtowania terenu: źródła Brdy i Wdy znajdują się na południowych stokach wzgórz Pojezierza Bytowskiego, zaś Drwęcy na wschodnich stokach Góry Dylewskiej, opodal pól Grunwaldu.

Każdy kto rozpoczyna przygodę z kajakarstwem turystycznym, może bez obaw zrobić to właśnie na jednej z tych trzech rzek, wybierając wszak odcinek spokojny, najlepiej jeziorny, by wprawić się w wiosłowaniu na 
stojącej jeszcze wodzie.
Wszystkie trzy uznawane są za szlaki łatwe. Zawsze jednak trzeba pamiętać o założeniu kamizelki ratunkowej (bezwzględnie koniecznej dla dzieci) lub bardziej zdatnej przy wiosłowaniu asekuracyjnej (nie zapewnia utrzymania głowy nieprzytomnej osoby nad powie-rzchnią wody).

Przeczytaj koniecznie: Piszesz coś na Facebooku? Tych słów już nie możesz używać (LISTA ZAKAZANYCH SŁÓW)

Na szlaku Brdy pierwsze wprawki z wiosłem można zrobić już na samym początku, czy-li przy plaży Jeziora Pietrzyko-wskiego Dużego zwanego też Głębokim lub Świeszyńskim (w pobliżu Miastka). Stąd do Wisły są 233 km. Ale to sama góra Brdy - poniżej jeziora rzeka jest mała, więc trzeba się liczyć z wypły-ceniami, słowem z uciążliwościami. Już bez utrudnień płynie się z Przechlewka (182,5 km do 
ujścia). Tu, w pobliżu plaży Jeziora Końskiego, można potrenować manewry i ruszyć ku ciągowi Jezior Charzykowskich.

Wariantów, gdzie można zrobić to podobnie bezpiecznie - z nadjeziornej plaży - jest na szlaku Brdy znacznie więcej.

Warto sprawdzić mapę, przewodniki książkowe, zapytać pilotów spływów, a najlepiej zapisać się na zorganizowany spływ. Spłynąć można do samej Bydgoszczy, a nawet Wisły. Podobnie rzecz się ma z dwiema pozostałymi rzekami - można znaleźć bardzo dogodne i bezpieczne miejsca wodowania.

Początek szlaku Wdy znajduje się na wysokości osady No-wy Żelewiec nad Jeziorem Wieckim (195 km do ujścia). Górny bieg jest jednak bardzo uciążliwy i dlatego najlepiej rozpocząć spływ w Lipuszu, skąd do stanicy wodnej w Tleniu są 142 km, zaś do Wisły w 
Świeciu 179 km. Kajakarze pokonują na trasie wielkie Jezioro Wdzydze zwane Kaszubskim Morzem (duża stanica wodna PTTK znajduje się we Wdzy-dzach Kiszewskich), a potem już długo płyną rzeką przez Bory Tucholskie.

Na Drwęcy można płynąć od 
Rychnowskiej Woli (210 km do 
ujścia), ale i tu - podobnie jak na Brdzie i Wdzie - początek jest uciążliwy. Lepiej jest zejść na 
wodę w Ostródzie nad Jeziorem Drwęckim (190 km).

Kajakarze startują też bezpośrednio na rzece: w Samborowie (175 km), Nowym Mieście Lubawskim (137, Kurzętniku (125), Brodnicy (90), Golubiu-Dobrzyniu (45), Elgiszewie (16) czy Lubiczu (10 km).

Program MotoFakty- 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o...tym jak dbać o opony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska