Budynek na planie koła (o średnicy około dziesięciu metrów) pomieści obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów, w którym znajdą się: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. - Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku. Obserwatorium zostanie wyposażone między innymi w: dwa teleskopy, okulary, soczewki i filtry, cyfrowe kamery i aparat fotograficzny, sprzęt komputerowy, pomoce dydaktyczne - wylicza Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.
Budowa specjalnego budynku oraz zakup wyposażenia to koszt około 200 tysięcy złotych, z czego 65 procent zostanie sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Gminy i powiaty, które wybudują na swoim terenie takie obiekty, podpisały już umowy dotyczące realizacji projektów i rozpoczęły przygotowania do budowy.
