Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brodnica - Nowe Miasto Lubawskie. Świątynie bliskiego regionu, nasze korzenie

Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Bazylika p.w. św. Tomasza Apostoła w Nowy Mieście Lubawskim, jedna z najstarszych świątyń w diecezji toruńskiej. Jest jednocześnie Sanktuarium Matki Boskiej Łąkowskiej
Bazylika p.w. św. Tomasza Apostoła w Nowy Mieście Lubawskim, jedna z najstarszych świątyń w diecezji toruńskiej. Jest jednocześnie Sanktuarium Matki Boskiej Łąkowskiej Bogumił Drogorób
Przez ponad pół roku prezentowaliśmy w cyklu "Świątynie bliskiego regionu" parafie części diecezji toruńskiej, obejmującej swymi granicami powiaty brodnicki i nowomiejski. W swej treści sięgały w odległe czasy średniowiecza, budowy pierwszych kościołów.

Większość opisywanych parafii związana jest z diecezją toruńską, jedną z najmłodszych w historii Kościoła w Polsce. Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae populus" z 25 marca 1992 r., w myśl wskazań Soboru Watykańskiego II dokonał reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce, ustalając nowy podział diecezji i prowincji kościelnych.

Utworzono nowe diecezje bądź potwierdzono już istniejące, określono ich granice, wreszcie ustanowiono ich przynależność metropolitalną. Ten historyczny akt powołał do istnienia 13 nowych diecezji polskich, wśród nich diecezję toruńską, która swym zasięgiem terytorialnym nawiązała do pierwotnych granic diecezji chełmińskiej, ustanowionej 29 lipca 1243 r. i obejmującej ziemie: chełmińską, lubawską i michałowską.

W interesującej nas skali przedstawiliśmy historię kilkudziesięciu parafii kilku dekanatów. Opisaliśmy świątynie dekanatu Brodnicy, Górzna, Kurzętnika, Nowego Miasta Lubawskiego, Rybna Pomorskiego, Jabłonowa Pomorskiego, regionu związanego z powiatami nowomiejskim i brodnickim. Doszło jeszcze kilka innych parafii i świątyń, które należą do innych diecezji - Osiek, Świedziebnia, Strzygi do diecezji płockiej i Biskupiec z Piotrowicami - przynależne do diecezji elbląskiej. Łącznie ponad 50 historii wsi, miast, małych miejscowości, historii zabytkowych obiektów sakralnych - drewnianych i murowanych - nowych świątyń. W ich murach i wnętrzach zawarta jest historia wojen polsko - krzyżackich, polsko - szwedzkich, wysiłek pokoleń donatorów odbudowujących świątynie z wojennych ruin, pożarów, klęsk żywiołowych. Jest to historia trwania w wierze chrześcijańskiej, historia rozwoju kulturalnego i gospodarczego tego regionu.

Cykl "Świątynie bliskiego regionu" dedykujemy przede wszystkim młodemu pokoleniu. Dziś, gdy ruszamy na turystyczny szlak wędrówek po Pojezierzu Brodnickim, bliższych i dalszych okolicach, warto wiedzieć i znać powód, dla którego - szukając swoich korzeni - powinniśmy zatrzymać się przed każdą z tych świątyń.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska