Ptaki obijały się o siatkę
- Nie było mnie na miejscu i wcześniej tego nie zauważyłem - wyjaśnia nasz Czytelnik. - Dowiedziałem się, że to się stało niedawno, w kwietniu. Jerzyki są w Polsce objęte ochroną gatunkową ścisłą. Okres ochronny to czas od marca do sierpnia. Wszelkie prace budowlane, remontowe, również po okresie ochronnym wymagają zgody specjalistów z zakresu ochrony środowiska, zakładania zastępczych budek lęgowych - wyjaśnia nasz Czytelnik.
Wskazuje również, że ptaki przyleciały do gniazd na początku maja. - Wieczorem, 8 maja zaczęły się dobijać do swoich gniazd, kalecząc się o ostrą, stalową siatkę. Niektóre oszołomione spadały na ziemię - dodaje.
O wyjaśnienie tematu zwróciliśmy się do Jerzego Zawadzkiego, prezesa spółdzielni.
- Część mieszkańców zgłosiła się do nas z prośbą o zasłonięcie otworów. Remont był przeprowadzony pod koniec zimy - tłumaczy Zawadzki. - Otrzymaliśmy informację, że faktycznie ptaki chcą się dostać do gniazd i w poniedziałek na miejscu pojawili się pracownicy, którzy mieli zdjąć osłony. Przyznam, że nie mieliśmy pełnej świadomości, że ptaki się tam gnieżdżą. Zapytamy o zgodę na zakrycie otworów i o to, w jaki sposób zabezpieczyć miejsce dla ptaków - dodaje prezes.
Wystarczy założyć zastępcze budki
Tematem zainteresowaliśmy członków Brodnickiego Stowarzyszenia Ekologicznego Broseko. Podpytaliśmy, czy spółdzielnia może liczyć na ich pomoc w kwestii zainstalowania budek lęgowych.
- Oczywiście, z chęcią doradzimy, jak się do tego zabrać i podeślemy sprawdzone projekty, jak i gdzie je wieszać. Niestety fizycznym wykonaniem, z braku środków i zaplecza logistycznego się nie zajmujemy, ale służymy pomocą - mówi Tomasz Królak, jeden z członków stowarzyszenia.