W uroczystościach uczestniczyła delegacja województwa kujawsko-pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele. Do Szkocji pojechali także radni sejmiku: Marek Domżała, Robert Malinowski i Rafał Sobolewski.
Generał Osikowski został pośmiertnie odznaczony najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Mikołaj Osikowski urodził się w 1873 roku w Skierniewicach. Przed 1917 rokiem był oficerem armii rosyjskiej, w 1918 wstąpił do sformowanej we Francji Błękitnej Armii generała Hallera.
W czasie wojny bolszewickiej 1920 roku dowodził Grupą Dolnej Wisły, która broniła kraju na linii Wisły od Wyszogrodu do Torunia. Po wojnie został dowódcą 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej, a później 29 Dywizji Piechoty w Grodnie. W 1923 r. przeniesiono go w stan spoczynku i osiadł w majątku Karaciszki niedaleko Wilna, a potem w Wilnie.
Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 przedostał się do Francji, potem do Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu działań wojennych, jak wielu innych polskich żołnierzy i oficerów na zachodzie, nie mógł wrócić do kraju. Zamieszkał w Szkocji, w Dysart w rejonie Kirkcaldy w hrabstwie Fife. Zmarł w 1950 roku, został pochowany w nieoznaczonym grobie.
Jak informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu, postawienie nowego kamiennego nagrobka i tablicy z nazwiskiem generała na cmentarzu w Kirkcaldy ufundował Instytut Pamięci Narodowej.Uroczystości - w których wzięli też udział m.in. ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki i oficjalny przedstawiciel brytyjskiej królowej w Fife Robert Balfour – zorganizowali polski konsul w Edynburgu Ireneusz Truszkowski i przewodniczący rady hrabstwa Fife Jim Leishman.
