Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa drogi ekspresowej S10. Odcinek między Wyrzyskiem a Bydgoszczą coraz bliżej

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Natężenie ruchu na DK10 między Bydgoszczą a Wyrzyskiem jest ogromne i wciąż rośnie. Na zdjęciu przejazd przez Ślesin.
Natężenie ruchu na DK10 między Bydgoszczą a Wyrzyskiem jest ogromne i wciąż rośnie. Na zdjęciu przejazd przez Ślesin. Marek Weckwerth
Trwają przymiarki do budowy kolejnego odcinka drogi ekspresowej S10, tym razem między Wyrzyskiem a Bydgoszczą. Transprojekt Gdański przeprowadzi tam rozpoznanie i badanie podłoża oraz opracuje elementy Koncepcji programowej (KP).

Podpisanie umowy o wartości blisko 8 mln zł to ważny krok zbliżający nas do przetargu na realizację inwestycji na tym 40-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej pomiędzy obwodnicą Wyrzyska a funkcjonującym od 2020 roku na trasie S5 węzłem Bydgoszcz Zachód.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na opracowanie dokumentacji przygotowawczej poznaliśmy 8 lutego tego roku. Przy braku odwołań umowę z gdańskim biurem projektowo – konsultingowym udało się podpisać właśnie teraz.

- Podpisana umowa zbliża nas do kolejnego odcinka drogi S10, który za parę lat połączy województwo kujawsko-pomorskie z północną częścią województwa wielkopolskiego i województwem zachodnio-pomorskim, a przy tym będzie wpisywać się w całą przeszło 400-kilometrową drogę ekspresową, która połączy Szczecin z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej – powiedział Sebastian Borowiak, dyrektor bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Zgodnie z harmonogramem realizacją robót budowlanych między Wyrzyskiem a Bydgoszczą planuje się w latach 2028-2030.

Dokumentacja, którą ma opracować Transprojekt Gdański, doprecyzuje wypracowane już przez GDDKiA założenia projektowe i przedstawi rozwiązania obiektów inżynierskich. Umożliwi to także podjęcie decyzji w sprawie docelowych rozwiązań projektowych i technologii realizacji, uściśli zakres rzeczowy i finansowy zadania, a także określi wytyczne dla projektu budowlanego.

To też może Cię zainteresować

Wartość umowy z Transprojektem Gdańskim wynosi dokładnie 7 mln 995 tys. zł. Czas realizacji wyniesie 18 miesięcy, a ukończona dokumentacja będzie podstawą do ogłoszenia przetargu na realizację w systemie „Projektuj i buduj”. Od końca 2022 roku ta inwestycja posiada już decyzję środowiskową.

Taki będzie zakres inwestycji na drodze S10 w Kujawsko-Pomorskiem

Odcinek Wyrzysk – Bydgoszcz jest częścią drogi ekspresowej S10, która w docelowo połączy Szczecin z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej.

W ramach tego zadania, które w zdecydowanej większości obejmie zachodni teren województwa kujawsko-pomorskiego, powstaną m.in. cztery węzły drogowe (Sadki, Nakło, Ślesin, Kruszyn), 21 obiektów inżynierskich i dwie pary (po obu stronach trasy) Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP).

Według Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/ 21 odcinek drogi krajowej nr 10 Bydgoszcz – Nakło nad Notecią – Wyrzysk pokonuje średnio 11,5 tys. pojazdów na dobę. Prognozuje się, że natężenie ruchu w roku 2046 sięgnie już 30-35 tys. pojazdów, a w obrębie Bydgoszczy 41 tysięcy.

Jak zapewnia bydgoska GDDKiA - inwestycja zostanie zrealizowana ze szczególnym uwzględnieniem ochrony przyrody, zasobów naturalnych, zabytków i ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Zgodnie z decyzją środowiskową wykonane zostaną ekrany akustyczne. Aby zapewnić migrację zwierząt, wybuduje się przejścia dla płazów i małych zwierząt oraz osobne dla zwierząt średnich i dużych. W ramach inwestycji wykonane będą również nasadzenia zieleni, a w rejonie przedsięwzięcia umieszczone skrzynki lęgowe dla ptaków. Zadanie obejmuje także budowę zbiorników retencyjnych.

Najważniejszy jest odcinek Bydgoszcz – Toruń

Priorytetem na drodze S10 jest jednak 50-kilometrowy odcinek między Bydgoszczą a Toruniem, który ma być oddany do użytku w roku 2026. Na razie pod tę inwestycję trwa wycinka drzew fragmentu Puszczy Bydgoskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska