MKTG SR - pasek na kartach artykułów

RZGW w Bydgoszczy: - Na Dolnej Noteci zdemontowano trzy jazy. Żegluga została czasowo wstrzymana

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Jaz na stopniu wodnym Nowe na Dolnej Noteci
Jaz na stopniu wodnym Nowe na Dolnej Noteci Marek Weckwerth
Na skutek ostatnich intensywnych opadów atmosferycznych poziom wody w Dolnej Noteci podniósł się, co utrudniło prace przy budowie przepławek dla ryb. Aby obniżyć wodę, RZGW w Bydgoszczy zdecydował o czasowym demontażu jazów na trzech stopniach wodnych i o czasowym zamknięciu odcinka rzeki dla żeglugi.

Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy ( Komunikat Nr 18 / 2023) - jazy zdemontowano w okolicy Białośliwia na stopniach wodnych Nowe (km 111 km +860 m szlaku wodnego E70 Wisła - Odra), Walkowice (117 km +730) i Romanowo (122 km +600). Zrobiono to stopniowo.

Działanie to miało na celu przede wszystkim zwiększenie odpływu z newralgicznego odcinka Noteci dolnej, a także z uwagi na potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków dla zakończenia inwestycji pn. „Przywrócenie drożności morfologicznej rzeki Noteci od Pakość do Krostkowa” przy budowie przepławek dla ryb. W efekcie poziom wody w Noteci w Białośliwiu obniżył się i wykonawca realizujący budowę przepławek może kontynuować prace.

Na razie więc do odwołania zamknięto dla żeglugi odcinek drogi wodnej rzeki Noteci dolnej od stopnia wodnego Krostkowo w km 68+200 do stopnia wodnego Lipica w km 128+330.

To też może Cię zainteresować

W zależności od warunków hydrometeorologicznych RZGW w Bydgoszczy planuje jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zjawisk lodowych przywrócić żeglowność Noteci dolnej, aby umożliwić armatorom przeprawę jednostek pływających do macierzystych przystani.

RZGW w Bydgoszczy chciałoby jeszcze przed pierwszymi mrozami przywrócić żeglowność, aby armatorzy jednostek pływających zdążyli przebazować je (jeśli maja taki zamiar) do macierzystych przystani na tzw. zimowe leże.

Wspomniane przepławki budowane są na trzech stopniach wodnych rzeki Noteci górnej i dolnej tj. Pakość, Nakło Zachód i Gromadno. To projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Przepławki będą obejściem naśladującym naturalną rzekę i umożliwią rybom i innym organizmom wodnym swobodne przepłynięcie obok śluz i jazów. Urządzenia będą wyposażone w wabiki nakierowujące ryby na bezpieczne przejście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska