Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet województwa przyjęty. Bardzo dużo pieniędzy pójdzie na przewozy kolejowe i na drogi

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W poniedziałek podczas 5-godzinnej sesji Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął budżet na 2022 rok
W poniedziałek podczas 5-godzinnej sesji Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął budżet na 2022 rok Jacek Smarz
Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął na swej 39. sesji budżet województwa na rok 2022. Jego dochody wyniosą 1,529 miliarda złotych, wydatki 1,576 miliarda. Radni przyjęli też wieloletnią prognozę finansową województwa na lata 2022-2039. W obu przypadkach za było 20 radnych, przeciw 9.

Miasto sprzedaje piękną kamienicę na placu Świętej Katarzyny

Wcześniej radni wysłuchali opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Bydgoszczy, opinii poszczególnych komisji merytorycznych, w tym Budżetu i Finansów oraz klubów radnych. RIO zaopiniowała projekty pozytywnie i bez żadnych uwag, co jest rzadkością. Podobnie wyraziła się o możliwości finansowanie deficytu budżetowego. Pozytywnie o projektach mówili też radni KO i PSL. Ich słabości artykułowali za to radni PiS i głosowali przeciw.

Największa pozycja w zakładanych przyszłorocznych dochodach (prawie 35 proc.) to środki Unii Europejskiej z perspektywy finansowej 2021-2027. Niemal co trzecią złotówkę w budżecie mają stanowić dochody z podatków, przy czym w zdecydowanej większości z podatków od firm.

Na te zadania pójdzie najwięcej

Jak wyjaśniał Paweł Adamczyk, skarbnik województwa - największe wydatki, bo ponad 43-procentowe, zaplanowano na transport publiczny, zwłaszcza na kolej oraz na remonty i poprawę stanu dróg wojewódzkich.

To też może Cię zainteresować

W najbliższych 12 miesiącach na przewozy kolejowe przeznaczone zostanie 135,7 mln zł, wobec 90 milionów obecnie. To oznacza o 30 proc. połączeń więcej. W sumie to 5,3 mln tzw. pociągokilometrów. Marszałek Piotr Całbecki zapewnił, że 31 stycznia pociągi wrócą na linię Toruń – Lipno - Sierpc. Sam budżet określił jako dobry.

Dyskusję o wydatkach zdominowały tematy przewozów kolejowych w regionie według zmienionego od 12 grudnia rozkładu jazdy oraz inwestycji na drogach województwa, a także - co może nieco dziwić – kwestia produkcji ekologicznej żywności.

Marszałek Piotr Całbecki przypomniał, że w wyniku rozmów na temat przewozów kolejowych wybrano początkowo Polregio, po czym w wyniku renegocjacji z Arrivą udało się przywrócić na tory także tę spółkę i wynegocjować lepsze warunki na połączenia spalinowe. W sumie to 5 mln 300 tys. tzw. pociągokilometrów.

- Pracujemy nad nowym rozkładem jazdy. Ten, który teraz obowiązuje, nie wszędzie jest zgodny z oczekiwaniami, szczególnie na liniach niezelektryfikowanych – powiedział marszałek. - Kłopoty są z taborem. Audytujemy teraz nasz sprzęt, który chcemy przywrócić do jazdy, na pewno od 31 stycznia na linii Toruń–Sierpc. Przygotowywany jest przetarg na wieloletnią perspektywę przewozów.

Piotr Całbecki wspomniał o planach przywrócenia do ruchu linii kolejowej nr 201 prowadzącej z Wierzchucina przez Lipową Tucholską do Kościerzyny i Gdyni, a radni uchwalili apel o reaktywację tego połączenia.

Wprowadzą zmiany na kolei

Radny PiS Michał Krzemkowski zauważył, że pociąg jadący z Bydgoszczy do Chełmży nie zatrzymuje się w Ostromecku. Pytał też, czy prawdą jest, że nie uruchomiono komunikacji zastępczej ze stacji Toruń Wschodni do Chełmży?

Marszałek odpowiedział, że to drugie połączenie przywrócono w piątek, a obsługują je autobusy. W nowym rozkładzie jazdy dla części pociągów nie przewidziano postojów na niektórych stacjach, ale od 10 stycznia takowe będą. Nastąpi też kilka korekt na liniach spalinowych.

Problemy na drogach

Mirosław Graczyk, dyrektor Departamentu Infrastruktury Drogowej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przypomniał, że na inwestycje wciąż oddziałuje pandemia i związane z nią ograniczenia. Z tą związane są choroby pracowników i mniejsze zdolności zatrudniających ich firm budowlanych. Porwały się także łańcuchy dostaw.

Przemysław Dąbrowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, zapewnił że kompleksowo budowanych jest wiele dróg. Powstaje ich pełna infrastruktura, w tym chodniki, ścieżki rowerowe i punkty ważenia ciężkich pojazdów.

- Zdarzają się odwołania, pojawiają się trudne warunki gruntowe, nagła konieczność pociągnięcia gazu, wodociągu, lokalizowane są stare kanalizacje. Wykonawcom brakuje siatki i komponentów do mieszanki mineralno–bitumicznej i to wszystko wpływa na opóźnienia – wyjaśnił dyrektor Dąbrowski.

Radni ocenili jednak pozytywnie zaangażowanie Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Pandemia i chaos prawny

W dyskusji o samym budżecie województwa padały różne opinie. Reprezentujący Klub Koalicji Obywatelskiej Leszek Pluciński, lekarz, prezes szpitala powiatowego w Chełmży, zwrócił uwagę na pandemię i chaos prawny zafundowany przez rząd w nowelizacji ustaw o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, które są elementem Polskiego Ładu.

- W pandemii Polska radzi sobie wyjątkowo źle, a światełka w tunelu nie widać. Dziś rano podpisywałem w szpitalu akty zgonu i tak dzień w dzień - skarżył się Leszek Pluciński.

Michał Krzemkowski, PiS natomiast mówił: - Nasze postulaty nie zostały uwzględnione w projekcie budżetu. Województwo powinno postawić na produkcję zdrowej ekologicznej żywności, a takiej polityki nie dostrzegamy. Trzeba nam czegoś na dużą skalę, może w partnerstwie z instytucjami państwowymi lub z zagranicą.

Zdaniem radnego ten budżet wykonamy w 50, może 70 procentach. Plany są nierealne. Wielka porażka to konieczność naprawy taboru kolejowego. Sprawa napraw i usług przewozowych, kwestia stawek: to powinno być dogadane już 2 lata temu.
Nie ma u nas targów ekologicznej żywności.

Radny wytknął też zarządowi województwa brak inwestycji w drogi wodne, zwrócił uwagę na fakt, iż ciągle trzeba dofinansowywać spółki działające w strukturze województwa.

To też może Cię zainteresować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska