Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

Paweł Grzybowski zasiada w Europejskim Komitecie Regionów od 2016 roku, jako jeden z 21 polskich przedstawicieli. 2023 to Europejski Rok Umiejętności, dlatego głównym tematem pierwszego dnia 153. posiedzenia EKR były inwestycje w edukację i podnoszenie kwalifikacji. Rozmawiano także o priorytetach Komisji Europejskiej na ten rok, ze szczególnym uwzględnieniem unijnej platformy energetycznej, surowców krytycznych i stosunków między Unią Europejską a Wielką Brytanią.
Burmistrz Rypina o agresji Rosji na Ukrainę
W swoim wystąpieniu na sesji plenarnej w Brukseli burmistrz Paweł Grzybowski potępił rosyjski imperializm i terroryzm. Poparł apel ukraińskich miast o uwolnienie uprowadzonych i torturowanych burmistrzów.
– Podziękowałem Polkom i Polakom, samorządowcom i rządowi RP, którzy otworzyli swoje domy i serca dla wojennych uchodźców, ukazując czym jest prawdziwa troska o unijne wartości w praktyce – tłumaczy Paweł Grzybowski. – Dzielna Ukraina, w obronie wolności i granic, traci najlepszych synów i córki. Naszym wspólnym interesem jest robienie wszystkiego, by możliwie szybko powstrzymać rosyjską, niczym nie sprowokowaną, agresję. Podziękowałem również naszym żołnierzom i służbom mundurowym za odpieranie w dzień i w nocy hybrydowych ataków przy polskiej i unijnej granicy przez białoruski reżim, wykorzystujący instrumentalnie migrantów.
Czytaj także
Komitet w interesie samorządów
Komitet Regionów działa od 1994 roku i jest organem Unii Europejskiej o kompetencjach doradczych, złożonym z przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych. Głównym celem jego działalności jest włączenie regionów i społeczności lokalnych w proces integracji europejskiej, a także wprowadzenie do polityki regionalnej wspólnych perspektyw czy ochrony kompetencji regionów.
Zadaniem członków krajowej delegacji w Komitecie Regionów jest reprezentowanie na forum europejskim interesów polskich samorządów. Komitet Regionów składa się z 350 członków, pochodzących z 28 krajów członkowskich, mianowanych na pięć lat przez Radę UE.