W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-profilaktycznej "Nie dla czadu" strażacy Komendy Powiatowej PSP w Sępólnie Krajeńskim oraz uczniowie I klasy LO w Sępólnie Krajeńskim o profilu "bezpieczeństwo pożarowe" odwiedzili świetlice wiejskie w gminie. Młodzież przeprowadziła z sołtysami oraz opiekunami świetlic krótką pogadankę na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla, objawami zatrucia, jak ratować zaczadzonego i co zrobić, aby być bezpiecznym, natomiast strażacy instruktaż w zakresie obsługi czujek. Ponadto zostały przekazane do wykorzystania w ramach zajęć z dziećmi i młodzieżą ulotki informacyjne.
W świetlicach w Komierowie, Włościborzu, Zalesiu, Skarpie, Lutówku, Piasecznie, Iłowie, Świdwiu, Kawlach i Niechorzu zostały zamontowane dwusensorowe czujki dymu i tlenku węgla, w pobliżu miejsc, gdzie może wystąpić zagrożenie (kotłownie na paliwo stałe, kuchnie, czy łazienki z piecykami gazowymi).
Przypomnijmy, że tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to gaz bezbarwny i bezwonny silnie trujący, który praktycznie jest niemożliwy do zauważenia przez człowieka, zbiera corocznie śmiertelne żniwo. Także na terenie powiatu sępoleńskiego odnotowuje się każdego roku kilka zatruć i interwencji związanych z tym niebezpiecznym gazem z powodu wad i nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych, wadliwej wentylacji, niedrożności przewodów lub rozszczelnień przewodów kominowych.
Czytaj też:
Czytaj e-wydanie »