Organizacje charytatywne, jak Caritas i PCK, co roku dbają o to, żeby najbardziej potrzebującym uczniom zapewnić wyprawki szkolne. Na darmowe podręczniki natomiast może już liczyć większość uczniów. I to bez względu na wysokość dochodów osiąganych przez rodzinę.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Przypomnijmy: przed laty książki do szkoły, fundowane przez państwo, mogli dostawać jedynie najubożsi uczniowie. Teraz funkcjonują dwa programy, dzięki którym dzieci w wieku szkolnym dostają co roku podręczniki za darmo. Pierwszy to program rządowy, skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Bezpłatne podręczniki trafiają także z drugiego programu, też rządowego, którym objęte są dzieci niepełnosprawne.
Dodatkowo po bydgosku
Istnieje też trzeci program. Prowadzi go miasto Bydgoszcz. - W jego ramach na pomoc mogą liczyć uczniowie, którzy nie mogą skorzystać ani z pierwszego, ani z drugiego programu. Jest on przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - mówi Marzena Tucholska, kierownik Referatu Ekonomicznego w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta.
Młodzież liceów ogólnokształcących, techników i zasadniczych szkół zawodowych otrzyma podręczniki z miejskiego programu, o ile spełni jeszcze jeden warunek. Trzeba mieć kartę Bydgoskiej Rodziny „3 plus”. To natomiast oznacza, że z programu mają szansę skorzystać rodziny wielodzietne, bo tylko one mogą takie karty sobie wyrobić.
Co roku, konsekwentnie, spada wysokość kwoty, którą ratusz przeznacza na książki do szkoły w ramach programu miejskiego. - Przykładowo: w roku szkolnym 2014/2015 wydaliśmy na ten cel 296 tysięcy złotych, a w roku 2016/2017 było to już 91 tysięcy - dodaje Tucholska. - To nie oznacza jednak, że podwyższyliśmy kryteria i mniej uczniów kwalifikuje się do otrzymania podręczników. Powodem jest to, że podręczniki, z których przez rok uczą się uczniowie LO, techników i ZSZ, po roku trafiają do kolejnych uczniów.
Czas do końca września
Na razie dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych do końca września mogą składać wnioski do ratusza o dofinansowanie zakupu podręczników, których szkolne biblioteki nie mają na stanie. - Dotychczas wnioski złożyło 6 na 30 szkół ponadgimnazjalnych ogółem na łączną kwotę prawie 9 tys. zł - informuje kierownik referatu.
Marzena Tucholska kontynuuje: - Poza programem Bydgoska Rodzina „3 plus” uczniowie otrzymują bezpłatne podręczniki finansowane z dotacji celowej. W bieżącym roku szkolnym dostają je uczniowie klasy od I do VII szkoły podstawowej, uczniowie klasy II do III gimnazjum oraz uczniowie niepełnosprawni. Są to podręczniki w ramach programu rządowego „Wyprawka szkolna”.
Info z Polski - 14.09.2017