MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoska Samochodówka świętowała 50-lecie. Piękny jubileusz - zobaczcie zdjęcia!

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Po gali odbył się widowiskowy przejazd zabytkowych autobusów, samochodów i motocykli z filharmonii do siedziby szkoły przy al. Powstańców Wielkopolskich. Tu odbył się piknik motoryzacyjny.
Po gali odbył się widowiskowy przejazd zabytkowych autobusów, samochodów i motocykli z filharmonii do siedziby szkoły przy al. Powstańców Wielkopolskich. Tu odbył się piknik motoryzacyjny. Dariusz Bloch
Jubileuszowa gala w Filharmonii Pomorskiej, a po niej przejazd zabytkowych pojazdów ulicami Bydgoszczy do szkoły i piknik motoryzacyjny z licznymi atrakcjami - tak Zespół Szkół Samochodowych świętował w sobotę (25 maja) jubileusz 50-lecia istnienia.

To było wielkie wydarzenie dla całej społeczności Samochodówki i jej absolwentów. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice św. Wincentego a`Paulo. Następnie w Filharmonii Pomorskiej odbyła się gala jubileuszowa.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło, m.in., emerytowanych nauczycieli szkoły, absolwentów, przyjaciół Samochodówki. Obecni byli też, m.in. Monika Matowska - przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz - zastępca prezydenta Bydgoszczy, Grażyna Dziedzic - kujawsko-pomorska kurator oświaty, Artur Czapiewski - pełniący obowiązki Głównego Inspektora Transportu Drogowego, Antoni Tokarczuk - były senator i poseł RP, Robert Jasek - prezes Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych, bydgoscy radni oraz dyrektorzy bydgoskich szkół.

- Do tego jubileuszu przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy. Organizowaliśmy też spotkania z naszymi absolwentami w murach szkoły - mówi Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych. - Nasza szkoła ma wielu przyjaciół, w tym gronie są też firmy, w których nasi uczniowie mają zajęcia praktyczne. Cieszymy się, że są z nami i wspólnie świętujemy ten piękny jubileusz.

POLECAMY: Te wyliczenia nie ucieszą pracowników. Pensja minimalna 2025 - jaka podwyżka od stycznia?

Uhonorowano zasłużone osoby dla szkoły, zabrzmiał też "Hymn Samochodówki"

Z okazji 50-lecia szkoła otrzymała prezent z ratusza. - To 5 tys. złotych, które przeznaczymy na nowoczesną centralę telefoniczną w szkole, by usprawnić komunikację - podkreśla Janusz Tomas.

W czasie gali wiceprezydent Mirosław Kozłowicz wręczył okolicznościowe statuetki Spichrzy Bydgoskich osobom niezwykle zasłużonym dla Samochodówki. Otrzymali je: Barbara Bała - nauczycielka matematyki w latach 1972-1996, która w tym roku kończy 95 lat i jest najstarszym żyjącym nauczycielem ZSS, Stanisław Olczyk - nauczyciel wychowania fizycznego w latach 1970-2006 i zarazem autor licznych sukcesów sportowych uczniów, Anna Piotrowska - nauczycielka przedmiotów zawodowych w latach 1997-2015 i wicedyrektor szkoły w latach 1994-2015, która była inicjatorką wdrożenia przez szkołę Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001 (pierwsza szkoła w Polsce) oraz Henryka Konieczna-Ossowska - wicedyrektor szkoły w latach 1971-1991.

Dyrektor Janusz Tomas wręczył z kolei Nagrody Samochodówki - statuetki "Pro-Motor".

- Są dowodem najwyższego uznania szkoły dla zasłużonych osób, które przez lata pięknie promowały naszą szkołę i motoryzację - wyjaśnia Janusz Tomas.

W ten wyjątkowy sposób uhonorowani zostali: Ireneusz Kulczyk - nauczyciel przedmiotów zawodowych w latach 1990-2023 i zarazem wicedyrektor ZSS w latach 2005-2023, oraz bracia Andrzej i Piotr Karpińscy, dawni nauczyciele zawodu w ZSS - twórcy kartingowych sukcesów szkoły.

Uroczystość z udziałem pocztu sztandarowego uświetniły także występy muzyczne. Na fortepianie utwory "Chant d'amour" oraz ,,River flows in you" zagrała Awaz Szczepańska, utalentowana uczennica klasy II Technikum Samochodowego nr 12, które wchodzi w skład ZSS. Z kolei Krzysztof Kris Forbot, absolwent Samochodówki, wykonał piosenki "50 lat minęło", "Ale to już było" i "Dni, których nie znamy".

Na koniec gali zabrzmiał też "Hymn Samochodówki". Powstał z inicjatywy dyrektora Janusza Tomasa. Tekst napisał Andrzej Krzysztof Torbus z Krakowa, muzykę Janusz Tomas i Krzysztof Kris Forbot, który zadbał też o oprawę muzyczną, a zaśpiewał go Borys Lassek, absolwent Samochodówki. Teledysk do hymnu zrealizował Krzysztof Król - wicedyrektor szkoły.

Posłuchajcie Hymnu Samochodówki

Przejazd zabytkowych pojazdów ulicami Bydgoszczy i piknik motoryzacyjny

Po gali odbył się widowiskowy przejazd zabytkowych autobusów, samochodów i motocykli z filharmonii do siedziby szkoły przy al. Powstańców Wielkopolskich. Tu odbył się piknik motoryzacyjny. Można było z bliska zobaczyć pojazdy, które wystawiły firmy współpracujące ze szkołą. Były auta i motocykle, także te zabytkowe, w tym wóz strażacki z 1970 roku. Nie zabrakło konkursów, z drona uczestnikom robiono pamiątkowe zdjęcia, można było także nagrać film w fotobudce 360. W szkole przygotowano też minikawiarenki. Absolwenci mogli też po latach zwiedzić szkołę oraz obejrzeć wystawę fotograficzną i ponad 400 prac dyplomowych. Był też jubileuszowy tort ufundowany przez sponsorów.

- Przy wejściu do szkoły posadziliśmy niedawno klon Crimson Sentry - mówi Janusz Tomas. - To nasze drzewo jubileuszowe. Będzie przypominać przyszłym pokoleniom o 50-leciu szkoły. W sobotę umieściliśmy przy nim okolicznościową tabliczkę.

W tej części jubileuszu wręczone zostały również 24 wyróżnienia "Przyjaciel Szkoły". Otrzymały je firmy, które wsparły finansowo Samochodówkę w przygotowaniu jubileuszu.

Warto dodać, że z okazji 50-lecia ZSS powstała też monografia szkoły pod redakcją Magdaleny Marzec, obecnej wicedyrektor ZSS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bydgoska Samochodówka świętowała 50-lecie. Piękny jubileusz - zobaczcie zdjęcia! - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska