Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie Centrum Onkologii najlepszym szpitalem w Polsce!

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Pozycję lidera rankingu (z wynikiem 907,51 pkt)  utrzymało bydgoskie Centrum Onkologii.
Pozycję lidera rankingu (z wynikiem 907,51 pkt) utrzymało bydgoskie Centrum Onkologii. Dariusz Bloch
Wśród 100 najlepszych szpitali w Polsce, osiem jest z regionu. „Eskulap” (poza siecią) znalazł się na 2. miejscu. Prezent na jubileusz 80-lecia dostał „Jurasz”, który z 37. miejsca w 2016 r. awansował na 11. pozycję.

„Bezpieczeństwo, jakość i innowacje” - pod takim hasłem przebiegała XIV edycja Ogólnopolskiego Rankingu Szpitali 2017. Wczoraj poznaliśmy laureatów. W „Złotej Setce” szpitali, które od 1 października br. są w tzw. sieci, znalazło się osiem placówek z Kujaw i Pomorza oraz lecznica w Chojnicach (tu ukazuje się „GP”).

Jakość usług, komfort pobytu
W rankingu wzięły udział 204 szpitale o różnych profilach (ankieta Centrum Monitorowania Jakości została wysłana do 1050 lecznic). Jak podają organizatorzy, w szpitalach, które poddały się ocenie, leczy się prawie 60 proc. pacjentów.

Michał Bedlicki, wicedyrektor CMJ mówi, że szpitale uczestniczące w rankingu dysponują 40 proc. łóżek (źródło: „Rz”).

- To sprawia, iż zestawienie jest istotne dla systemu ochrony zdrowia - podkreśla

W rankingu oceniana była działalność szpitali w kilkunastu obszarach, m.in. w zarządzaniu, finansach, diagnostyce, systemie sterylizacji, jakości usług i komforcie pobytu pacjenta w szpitalu. Suma uzyskanych punktów złożyła się na ostateczny wynik.

Pozycję lidera (z wynikiem 907,51 pkt) utrzymało bydgoskie Centrum Onkologii. Na miejscu 11. znalazł się Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Jurasza w Bydgoszczy (wśród szpitali sieciowych, w kategorii lecznic ogólnopolskich, zajął 1. miejsce). W trzeciej dziesiątce (26. miejsce) jest 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Polikliniką.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Terapia onkologiczna „skrojona na miarę”
Co zdecydowało o powtórzeniu sukcesu z 2016 r. przez CO?

- Przede wszystkim praca. Nie impulsywna, nie akcyjna, a podporządkowana konkretnym zobowiązaniom w stosunku do pacjenta. I to właśnie najnowszy ranking podsumowuje - mówi prof. dr hab. Janusz Kowalewski, dyrektor CO.

Szpital kończy wyposażać Innowacyjne Forum Medyczne w najnowocześniejszy sprzęt (w 2017 r. zainwestowano 4 mln zł).

- Każdy nowotwór ma inne cechy genetyczne, stąd tak ważne, byśmy mogli robić badania genetyczne jak największej liczbie chorych - podkreśla prof. Kowalewski. - Zakład Genetyki i Onkologii Molekularnej dysponuje najnowocześniejszym sprzętem. Mamy dobrze zorganizowany zespół specjalistów. Usługi z tego zakresu oferujemy również innym szpitalom. W kraju nie ma tak wiele ośrodków, które stawiają na „skrojone ma genetyczną miarę” leczenie onkologiczne. Rozwojowi tej dziedziny sprzyja także odpowiednia refundacja przez NFZ.

W mijającym roku szpital otrzymał międzynarodowy certyfikat diagnostyki i leczenia nowotworu piersi.

- Badania dowodzą, że z rakiem piersi skuteczniej walczą takie placówki jak nasza, gdzie pacjentki mogą w jednym miejscu przejść wszystkie etapy diagnostyki i leczenia. Rozproszenie całego procesu daje gorsze efekty - mówi szef najlepszego szpitala.

W tym roku w CO wykonano pierwsze (w tej części Europy) zabiegi metodą PIPAC (chemia w aerozolu podawana bezpośrednio do jamy otrzewnej).

Piękny prezent na jubileusz
Z sukcesu cieszy się „Jurasz”. - Taka wiadomość w dniu obchodów 80-lecia szpitala to znakomity prezent - słyszymy w największej w regionie lecznicy uniwersyteckiej.

Szpital ma nadal problemy finansowe, ale ważne jest to, że dług wymagalny od trzech lat nie rośnie. Rozbudowa placówki (2007-2015) w znaczącym stopniu poprawiła warunki leczenia - szpital ma jeden z najnowocześniejszych bloków operacyjnych w kraju, takiż oddział ratunkowy oraz klinikę anestezjologii i intensywnej terapii na miarę XXI w. W nowych obiektach funkcjonują kliniki: geriatrii, psychiatrii i dermatologii.

Kompleksowe leczenie chorób miażdżycy
Bardzo dobry wynik (2. miejsce wśród szpitali poza siecią) odnotował Szpital Eskulap - Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń w Osielsku.

- Nasz sukces jest efektem intensywnej i konsekwentnie realizowanej pracy zarządu szpitala i zespołu. Pomogło dofinansowanie z unijnych pieniędzy - mówi prof. dr Stanisław Molski, współwłaściciel „Eskulapa”.

Najważniejszą działalnością szpitala jest chirurgia naczyń i flebologia (diagnostyka i leczenie chorób żył). Dobrze rozwija się ortopedia i urologia (placówka, jako jedyna w Polsce, dysponuje robotem do nieinwazyjnego leczenia raka stercza).

- Bardzo chcemy rozwijać działalność w zakresie kompleksowego leczenia pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu, chorobami niedokrwiennymi serca, krytycznym niedokrwieniem kończyn dolnych i tętniaków aorty. Te choroby są następstwem miażdżycy. Potrzebna jest także intensywna terapia, wszak pacjenci obciążeni tymi chorobami wymagają również takiego leczenia i rehabilitacja - mówi prof. Molski.

W planach szpitala jest rozbudowa Centrum Badawczo-Rozwojowego, które będzie zajmować się optymalizacją metod diagnostycznych i leczniczych.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [14.12.2017]

Zobacz koniecznie. Życzenia Bożonarodzeniowe na pomorska.pl:
Życzenia na święta Bożego Narodzenia. Wierszyki bożonarodzeniowe 2017
Śmieszne Życzenia Bożonarodzeniowe [WIERSZYKI I ŻYCZENIA]
Życzenia Bożonarodzeniowe. Tradycyjne i śmieszne wierszyki na Boże Narodzenie 2017
Życzenia Wigilijne. Wierszyki na Boże Narodzenie 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska