https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kogut Maurycy piał od 6.30, właścicielka stanęła przed sądem. Zapachy i odgłosy wsi "sensorycznym dziedzictwem", ustalili we Francji

Ewelina Sikorska
pixabay.com
"Śmierdzi i jest hałas", narzekają. Nie tylko rolnicy znad Wisły mają taki problem z mieszczuchami. - Odkrywają, że jaja nie rosną na drzewach - stwierdził Bruno Dionis du Séjour, burmistrz, a zarazem emerytowany rolnik. I postanowił chronić pracę mieszkańców prowincji. Jak Francuzi poradzili sobie z osobami, które przeniosły się z miast do wsi, i które słyną ze skarg? Odgłosy zwierząt czy zapach obornika francuskiej prowincji, są "sensorycznym dziedzictwem kulturowym", ustalił parlament.

Kogut Maurycy jednym z najgłośniejszych zwierząt we Francji. I mamy na myśli nie tylko jego poranne popisy, ale i medialną sławę. Właścicielka koguta stanęła przed sądem w 2019 roku - sąsiedzi letnicy pozwali ją, bo Maurycy miał piać... zbyt wcześnie i zbyt głośno. Kogut wygrał, miał prawo piać dalej.

Sprawa mieszkanki Saint-Pierre d’Oléron i jej zwierzaka, odbiła się głośnym echem. Dodajmy, że nie była jedynym takim przypadkiem nad Sekwaną.

Warto wiedzieć również: Chuligan czy rolnik? Dostał mandat za żniwa po godzinie 22

Konflikty na linii rolnicy - napływowi mieszkańcy wsi nasiliły się szczególnie w dobie pandemii koronawirusa. Wielu mieszczuchów zdecydowało bowiem o przeprowadzce na prowincję.

Bruno Dionis du Séjour, burmistrz miejscowości Gajac wskazał, że dźwięki i zapachy wsi, powinny zostać uznane za "elementy dziedzictwa narodowego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości". Jest efekt?

W styczniu 2021 francuski parlament przegłosował ustawę o ochronie hałasów i zapachów na wsi. Uznaje je ona za „dziedzictwo sensoryczne”. Kto postanowi sądzić się z rolnikiem, bo - krowy muczą zbyt głośno, a w pobliżu chlewni nie pachnie fiołkami - nie powinien mieć większych nadziei na wygraną.

Dwunastostronnicowa ustawa ma ukrócić skargi na codzienną pracę producentów żywności.

Sprawdź również: Motyle i alpaki od teraz są zwierzętami gospodarskimi. Nowa ustawa o hodowli zwierząt weszła w życie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska