Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Plastikowa karta zastąpi bilet do autobusu, tramwaju, a nawet kina i muzeum

(bog)
Archiwum
20 września zacznie działać Bydgoska Karta Miejska. System wprowadzi rewolucyjne zmiany w komunikacji miejskiej.

Tu staną automaty:

- ulica Jagiellońska (przy dworcu PKS),
- przejście pod rondem Jagiellonów,
- Plac Teatralny (przy przystanku T),
- Nowy Rynek (przy sądach),
- Plac Kościeleckich (przy przystankach A),
- ulica Szarych Szeregów (przy przystanku T),
- rondo Toruńskie (przy przystanku T),
- róg Fabrycznej i Fordońskiej (przy Galerii Pomorskiej),
- róg Twardzickiego i Skarżyńskiego w Fordonie,
- rondo Grunwaldzkie (obok przystanków A, przy Zespole Szkół Mechanicznych).

www.pomorska.pl/bydgoszcz

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Choć oficjalną prezentację i start BKM zaplanowano dopiero na 20 września, to o systemie wiadomo już praktycznie wszystko.

Jego podstawą będzie plastikowa karta, podobna do karty bankomatowej, z imieniem, nazwiskiem i zdjęciem właściciela. Dostaniemy ją w jednym z dziesięciu punktów rozsianych na terenie całego miasta, w których dodatkowo będziemy mogli zrobić niezbędne zdjęcie.

Całość uzupełni specjalna strona internetowa, ponad 30 terminali z możliwością doładowania kont na naszych kartach (znajdziemy je w kioskach i salonikach prasowych), a od 1 listopada br. 10 wolnostojących automatów. Ich funkcja będzie zbliżona do kioskowych terminali, ale dodatkowo kupimy w nich bilety jednorazowe, a za transakcję zapłacimy zarówno gotówką, jak i zwykłą kartą płatniczą. W ostatni, widoczny element systemu, czyli elektroniczne czytniki zbliżeniowe, zostaną wyposażeni kontrolerzy.

Wbrew pozorom obsługa kart jest prosta i nie sprawia większych problemów. Do tego dzięki niej znikną kolejki po znaczki, które co miesiąc ustawiają się przed kasami Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Drogowcy chcą, aby najpóźniej do końca tego roku Bydgoska Karta Miejska zastąpiła tekturowe bilety okresowe - 14-dniowe i miesięczne. W przyszłości jej funkcja ma zostać rozszerzona o zakup przejazdów jednorazowych, a nawet biletów do bydgoskich kin i muzeów.

- Na początku działania systemu karty będą wydawane od ręki. Potem jednak liczymy się ze wzrostem zainteresowania i czas oczekiwania na gotowy plastik może się wtedy wydłużyć nawet do dwóch, trzech dni - zapowiada Jacek Sieński z Mennicy Polskiej SA, wdraża system w Bydgoszczy.
Kartę warto wyrobić sobie wcześniej z przynajmniej jeszcze jednego powodu. Według zapowiedzi przedstawicieli Mennicy Polskiej pierwsze 100 tysięcy sztuk zostanie wydanych za darmo. Dopiero po wyczerpaniu tej puli plastiki będą płatne. O tych kosztach dowiemy się jednak dopiero 20 września.

Prace nad systemem BKM trwają od połowy ubiegłego roku. Przypomnijmy, że za darmo wdroży go Mennica Polska SA. W zamian, przez cztery kolejne lata, będzie otrzymywać 7 proc. wartości sprzedanych biletów.

Zdaniem Sieńskiego taka umowa przyniesie zyski również w Bydgoszczy. - Podobne systemy wdrażaliśmy już w innych miastach i doświadczenie pokazuje, że wszędzie odnotowano wzrost sprzedaży biletów. Niekiedy wynosił nawet 20 procent - przekonuje.

Jako kolejną zaletę systemu wskazuje możliwość dokładnego analizowania trasami, którymi podróżują bydgoszczanie. Wiedza na ten temat ma ułatwić planowanie kursów poszczególnych linii komunikacji miejskiej.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska