W środę „Gazeta Wyborcza” napisała o ekspertyzie Biura Analiz Sejmowych, według której tylko 7 ośrodków w Polsce ma zachować status uniwersytetu wskutek wejścia w życie nowej Ustawy Konstytucja dla Nauki. Wśród nich nie ma uniwersytetów bydgoskich. Jak pisze gazeta, powołując się na opinię dr hab. Jarosława Szymanka, specjalisty BAS, nowa ustawa (na razie jest to projekt) uderza w małe ośrodki promując tylko te największe.
Te inwestycje zmienią Bydgoszcz nie do poznania! [wizualizacje]
Nie są to pierwsze tego typu obawy. Podobne ma grupa bydgoskich działaczy, którzy niedawno wydali oświadczenie. - Nowa ustawa spowoduje degradację obu uniwersytetów i sprowadzenie ich do roli wyższych szkół o profilu zawodowym - twierdzi Ireneusz Nitkiewicz, bydgoski radny.
"To wielka szansa dla polskiej nauki". Polska i USA podpisały umowę o współpracy naukowo-technicznej
Źródło:
TVN 24
Aby bowiem uczelnia mogła być uniwersytetem, musi spełniać stosowne wymagania, na przykład mieć odpowiednią liczbę profesorów i uprawnień do doktoryzowania. Na razie zarówno Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, jak i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy te wymagania spełniają. W 2021 roku mają jednak zostać opracowane nowe zasady tzw. ewaluacji uczelni. I właśnie tego momentu obawiają się przeciwnicy ustawy. Chodzi o to, że wymagania będą tak wysokie, że bydgoskie uczelnie mogą ich nie spełniać, a w rezultacie przestać być uniwersytetami.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z rzecznikiem UKW. Ponieważ w środę (25 kwietnia) uczelnia obchodziła swoje święto, rzecznik poinformował, że rektor odniesie się do tych informacji w najbliższych dnia.
O opinię zapytaliśmy również UTP, choć analiza BAS dotyczyła uczelni humanistycznych. - Obecnie pracujemy na projektach i jest za wcześnie na takie obawy - mówi dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Konstytucja dla Nauki będzie procedowana na komisjach sejmowych i w Sejmie, więc nie wiemy jeszcze, jaki kształt przyjmie ona ostatecznie. Dodam też, że wicepremier Gowin wielokrotnie zapewniał, że uczelnie, które posiadają określony status, nie stracą go do czasu ewaluacji. A jej zasad przecież jeszcze nie znamy.
W regionie bezpieczny czuć się może na pewno Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, który ma szansę znaleźć się wśród wybranych, najlepszych ośrodków badawczych w kraju.
Ministerstwo nauki wydało oświadczenie w sprawie analizy BAS. MNiSW wyjaśnia, że „większość zamieszczonych analiz odnosi się do nieaktualnej wersji projektu”. Stwierdza też, obecny projekt „znacząco różni się w szczegółach rozwiązań od wcześniejszych wersji”. Podkreśla również, że „ nawet w przypadku uzyskania kategorii naukowych niewystarczających w świetle przepisów ustawy do posługiwania się nazwą „uniwersytet” czy „politechnika”, uczelnia będzie mogła posługiwać się nazwą dotychczasową”.
Profesor Michał Głowiński z tytułem Doktora Honoris Causa Un...