https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz straci uniwersytety? Chodzi nie tylko o nazwę uczelni, ale też prestiż

(ea)
Gdy wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin (na zdjęciu w środku) odwiedzał UKW, zapewniał, że uczelnia nie straci na nowych przepisach
Gdy wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin (na zdjęciu w środku) odwiedzał UKW, zapewniał, że uczelnia nie straci na nowych przepisach Arkadiusz Wojtasiewicz
Czy wskutek nowej ustawy bydgoskie uczelnie przestaną być uniwersytetami? Ministerstwo nauki zapewnia, że nic się nie zmieni.

W środę „Gazeta Wyborcza” napisała o ekspertyzie Biura Analiz Sejmowych, według której tylko 7 ośrodków w Polsce ma zachować status uniwersytetu wskutek wejścia w życie nowej Ustawy Konstytucja dla Nauki. Wśród nich nie ma uniwersytetów bydgoskich. Jak pisze gazeta, powołując się na opinię dr hab. Jarosława Szymanka, specjalisty BAS, nowa ustawa (na razie jest to projekt) uderza w małe ośrodki promując tylko te największe.

W najbliższych latach w Bydgoszczy będzie realizowanych bardzo dużo inwestycji, które mocno zmienią oblicze miasta."BociaNowe" - tak ma się nazywać nowe osiedle mieszkaniowe, jakie firma Moderator Inwestycje planuje wybudować na poprzemysłowych terenach w pobliżu ulicy Rycerskiej. To na razie wstępne projekty.

Te inwestycje zmienią Bydgoszcz nie do poznania! [wizualizacje]

Nie są to pierwsze tego typu obawy. Podobne ma grupa bydgoskich działaczy, którzy niedawno wydali oświadczenie. - Nowa ustawa spowoduje degradację obu uniwersytetów i sprowadzenie ich do roli wyższych szkół o profilu zawodowym - twierdzi Ireneusz Nitkiewicz, bydgoski radny.

"To wielka szansa dla polskiej nauki". Polska i USA podpisały umowę o współpracy naukowo-technicznej

Źródło:
TVN 24

Aby bowiem uczelnia mogła być uniwersytetem, musi spełniać stosowne wymagania, na przykład mieć odpowiednią liczbę profesorów i uprawnień do doktoryzowania. Na razie zarówno Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, jak i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy te wymagania spełniają. W 2021 roku mają jednak zostać opracowane nowe zasady tzw. ewaluacji uczelni. I właśnie tego momentu obawiają się przeciwnicy ustawy. Chodzi o to, że wymagania będą tak wysokie, że bydgoskie uczelnie mogą ich nie spełniać, a w rezultacie przestać być uniwersytetami.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z rzecznikiem UKW. Ponieważ w środę (25 kwietnia) uczelnia obchodziła swoje święto, rzecznik poinformował, że rektor odniesie się do tych informacji w najbliższych dnia.

O opinię zapytaliśmy również UTP, choć analiza BAS dotyczyła uczelni humanistycznych. - Obecnie pracujemy na projektach i jest za wcześnie na takie obawy - mówi dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Konstytucja dla Nauki będzie procedowana na komisjach sejmowych i w Sejmie, więc nie wiemy jeszcze, jaki kształt przyjmie ona ostatecznie. Dodam też, że wicepremier Gowin wielokrotnie zapewniał, że uczelnie, które posiadają określony status, nie stracą go do czasu ewaluacji. A jej zasad przecież jeszcze nie znamy.

W regionie bezpieczny czuć się może na pewno Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, który ma szansę znaleźć się wśród wybranych, najlepszych ośrodków badawczych w kraju.

Ministerstwo nauki wydało oświadczenie w sprawie analizy BAS. MNiSW wyjaśnia, że „większość zamieszczonych analiz odnosi się do nieaktualnej wersji projektu”. Stwierdza też, obecny projekt „znacząco różni się w szczegółach rozwiązań od wcześniejszych wersji”. Podkreśla również, że „ nawet w przypadku uzyskania kategorii naukowych niewystarczających w świetle przepisów ustawy do posługiwania się nazwą „uniwersytet” czy „politechnika”, uczelnia będzie mogła posługiwać się nazwą dotychczasową”.

Nadanie tytułu Doktora Honoris Causa UKW prof. dr. hab. Michałowi Głowińskiemu, jednemu z najwybitniejszych filologów polskich, znawcy nowszych dziejów polskiej literatury, było w środę głównym punktem Święta Uczelni, które obchodzi Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.Prof. dr. hab. Michał Głowiński jest profesorem w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Collegium Invisibile oraz członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w historii literatury polskiej i teorii literatury. To autor podręczników dla studentów polonistyki, prozy wspomnieniowej i esejów. Wydał liczne prace poświęcone językowi w czasach PRL, szczególnie zjawisku nowomowy. Wielokrotnie był nagradzany i odznaczany. W 2007 r. został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a sześć lat później Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike.W czasie okupacji przebywał w getcie warszawskim. Był jednym z dzieci uratowanych przez zespół Ireny Sendlerowej.Środową uroczystość, która odbyła się w Auli Copernicanum, uświetnił występ Chóru Akademickiego Wydziału Edukacji Muzycznej UKW pod dyrekcją Tomasza Kotwicy oraz wykład prof. dr. hab. Michała Głowińskiego. Podczas uroczystości wręczono też Medale Kazimierza Wielkiego Casimirus Magnus.Prognoza pogody [TVN Meteo, x-news]

Profesor Michał Głowiński z tytułem Doktora Honoris Causa Un...

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Liczy się papier a nie wiedza
m
marlena

Jakby to miało jakiekolwiek znaczenie, od zmiany nazwy poziom się przecież nie zmieni. Zapisujecie sie na jakąś uczelnie tylko dlatego, ze nazwa Wam odpowiada? Bez sensu. Studiuję w WSB, w tym roku zapisałam się na magisterkę, nawet udało się załapać na promocję. Dla mnie liczy się raczej to, czego się nauczę i co z tej szkoły wyniosę.

 

O
Odradzam wydział inf UTP

Ciężko się uczyć jak na UTP na Wydziale Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki nie ma nawet miejsca na laboratoriach, bo władze uczelni nie potrafią liczyć. Od razu na początku semestru ma się już semestr oblany z powodu braku miejsca. Wykładowcy wykorzystują dezorganizację, żeby nabić sobie jak najwięcej grup, bo mają płacone od ich ilości.

u
uyuty

To może zacznijcie się uczyć a nie narzekać?

 

Dla mnie UTP to poziom DNO...

I
Ipo

ODRADZAM teleinformatykę na UTP, na 7 semestrze już 2. roczniki leżą i kolejny rocznik też już się szykuje do powtarzania. Ten syf tak siada studentom na psychikę, że mało kto te studia kończy, studenci myślą o rezygnacji nawet po przejściu wszystkich semestrów, kiedy zostały "ostatnie" poprawki. Wykładowcy stwarzają taką atmosferę, że większość studentów na części przedmiotach po pierwszych zajęciach rezygnuje z udziału w nich i bierze warunek - wykładowcom jest to na rękę, bo mają mniej pracy, a płacone mają i tak od ilości grup.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska