https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanin pędził hulajnogą elektryczną 55 km/h. Sprawdź, co wolno prowadzącym te pojazdy

Wojciech Mąka
300-złotowym mandatem karnym zakończyła się jazda 25-latka w Bydgoszczy, który mknął hulajnogą po ścieżce dla rowerów. Policjanci ruchu drogowego bydgoskiej komendy miejskiej widząc jego jazdę zmierzyli prędkość, z jaką się poruszał. Okazało się, że mężczyzna pędził 55 km/h. Co wolno, a czego nie prowadzącym tego rodzaju pojazdy?

Hulajnogi elektryczne są w mieście popularne, ale... nie wszyscy wiedzą, jak z nich korzystać.

- Rano o tej samej porze idę do sklepu po bułki - relacjonuje Czytelnik. - Jezdnie przekraczam prawidłowo: na pasach. Już kilka razy zdarzyło mi się, że jakiś koleś na hulajnodze elektrycznej, a to ciągle ten sam, pędził po jezdni. Ja jestem w połowie pasów, a ten się nawet nie zatrzymał... Śmignął mi tuż przed nosem. Przecież to niebezpieczne!

Mł. asp. Krzysztof Bratz z Zespół Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy wyjaśnia: - Jadący po jezdni kierujący hulajnogą elektryczna podlega tym samym przepisom ruchu drogowego, co każdy uczestnik ruchu. Musi się zatrzymać i przepuścić pieszego znajdującego się na pasach

Pędził hulajnogą prawie 60 km/h

Przypomnijmy, że w miniony czwartek (18.07) o godz. 10:55 policjanci ruchu drogowego bydgoskiej komendy miejskiej, patrolując ulicę Glinki, zwrócili uwagę na mężczyznę jadącego na hulajnodze. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie prędkość z jaką się on poruszał. Policjanci postanowili ją zmierzyć videorejestratorem. Okazało się, że 25-latek jechał ścieżką dla rowerów z prędkością 55 km/h. Mężczyzna został przez funkcjonariuszy zatrzymany do kontroli i ukarany mandatem 300 złotych.

Do kodeksu drogowego weszły przepisy dotyczące poruszania się po polskich drogach tzw. urządzeniami wspomagającymi ruch, urządzeniami transportu osobistego i hulajnogami elektrycznymi. Wcześniej osoby korzystające z tego typu sprzętu były traktowane jako piesi, co niejednokrotnie, szczególnie w przypadku zdarzenia drogowego, budziło wiele wątpliwości, ale też i rodziło problemy podczas oceny winy czy w postępowaniach odszkodowawczych. Mimo, że osób poruszających się nowozdefiniowanymi pojazdami w zdecydowanej większości dotyczą przepisy tożsame z tymi, do których muszą stosować się osoby kierujące rowerami, to różnice bywają znaczne.

Hulajnogą jak pieszy

Podstawową kwestią jest to, iż użytkownik hulajnogi może się nią poruszać po chodniku i drodze dla pieszych z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego - prędkość dopuszczalna - 20 km/h. Pieszy porusza się ze średnią prędkością ok. 5 km/h.

Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną lub innym urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego skutkuje odpowiedzialnością prawną.

Artykuł 33a Prawa o ruchu drogowym wskazuje obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną.

  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
ciągnięcia lub holowania innego pojazdu; przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku; jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:

  • pasa ruchu dla rowerów,
  • przejazdu dla rowerów,
  • jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska