Spis treści
Podobne pytania otrzymaliśmy od kliku osób. Jak widać, niektórzy myślą, że 1,5% (wcześniej 1%) podatku to kwota liczona od całości dochodu. Jednak, aby wyliczyć wartość swojego 1,5% trzeba znać wartość podatku należnego.
Pieniądze państwa, które i tak trzeba "oddać"
I tak np., jeśli w ciągu całego roku 2023 ktoś odprowadził w zaliczkach podatek w wysokości 6000 zł, to jego 1,5 proc. wynosi 90 zł. 1,5% to pieniądze należne państwu, które i tak podatnik musi "oddać".
- Wniosek o przekazanie 1,5 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że podatnik wpisze numer KRS wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chce przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5 % podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół - wyjaśnia Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Tak podarować na konkretny cel szczegółowy
Jeżeli podatnik chce, aby wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, to może ten cel określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.
Jeżeli podatnik dokonuje rozliczenia rocznego korzystając z usługi Twój e-PIT – do czego zachęca i namawia Krajowa Administracja Skarbowa – to w przygotowanym przez KAS zeznaniu, automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazano 1,5 % podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5 % podatku należnego). Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym przez KAS zeznaniu.
Oczywiście można zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.
Jak emeryt przekazuje 1,5 %?
Emeryci i renciści, którzy nie mają obowiązku złożenia zeznania podatkowego oraz:
- otrzymali roczne rozliczenie podatku PIT-40A,
- nie korzystają z odliczeń,
- chcą przekazać 1,5 % podatku wybranej organizacji pożytku publicznego,
wystarczy, że złożą PIT-OP w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Złożenie tego oświadczenia oznacza, że podatnik wyraził zgodę na przekazanie kwoty w wysokości 1,5 % podatku należnego.
Ponadto, jeżeli podatnik otrzymał od organu rentowego roczne obliczenie podatku PIT-40A i nie złożył wniosku PIT-OP, organ podatkowy przekaże kwotę 1,5 % podatku należnego na rzecz OPP wskazanej we wniosku zawartym w zeznaniu, korekcie zeznania lub w PIT-OP za 2022 rok. W tym przypadku przekazanie kwoty 1,5 % podatku należnego na rzecz OPP następuje na podstawie wniosku PIT-OP sporządzonego przez organ podatkowy za pośrednictwem portalu podatkowego (automatyczna akceptacja PIT-OP).
Organizację pożytku publicznego (OPP), której naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1,5 % podatku należnego, który wynika ze złożonego zeznania rocznego albo złożonej korekty tego zeznania, można oczywiście wybrać samodzielnie.
Wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5 %
Wyboru OPP dokonuje się z wykazu organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5 % podatku. Wykaz tworzony jest na 30 listopada danego roku podatkowego, natomiast publikowany do 15 grudnia. Jakie OPP mogą być ujęte w ww. wykazie oraz zasady jego prowadzenia, uregulowane zostały w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wykaz OPP prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO). Wykaz OPP dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.
- Uwaga: Jeżeli podatnik jest nierezydentem (osobą, która zgodnie z przepisami nie ma miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce), to składając zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego powinien wybrać OPP z wykazu OPP określonego za poprzedni rok podatkowy.
Naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w dniu składania zeznania, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym albo korekcie zeznania, lub oświadczeniu PIT-OP przekazuje na rzecz jednej OPP kwotę nieprzekraczającą 1,5 % podatku należnego wynikającego:
- z zeznania podatkowego złożonego przed upływem terminu określonego na jego złożenie albo
- z korekty zeznania, o którym mowa wyżej, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego
- po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Żeby podarować trzeba płacić podatek
Warunkiem przekazania kwoty 1,5 % jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej.
Jak przekazać 1,5 % podatku na rzecz OPP w usłudze Twój e-PIT?
Twój e-PIT usługa dostępna od 15 lutego.
1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz e-Urząd Skarbowy, a potem Twój e-PIT.
2. Uwierzytelnij się:
1. Zaloguj się przez login.gov.pl: profil zaufany, mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczną,
2. lub wpisz swoje dane:
- PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
- kwotę przychodu z deklaracji za rok 2022,
- kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2023 rok
- i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2022 r.
3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.
1. Jeśli robisz to po raz pierwszy:
- wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1,5 % podatku,
- wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
- zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1,5 % podatku.
2. Jeśli chcesz zmienić OPP:
- naciśnij przycisk „Wybierz organizację”,
- wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1,5 %,
- wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
- zatwierdź tę zmianę.
3. Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:
- naciśnij przycisk „wybierz organizację”,
- nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym,
- zatwierdź tę zmianę.
4. Zaakceptuj i wyślij zeznanie.
- Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku została przez Ciebie wskazana w zeznaniu, o ile nadal znajduje się w wykazie OPP. Również wskazany jest cel szczegółowy, jeśli w ubiegłym roku był przez Ciebie wskazany. Można edytować, usunąć lub zmienić te dane - mówi Bartosz Stróżyński.
- Twój e-PIT wylicza kwotę 1,5 % podatku należnego.
