MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanka: "Przekazałam choremu dziecku 1,5% podatku. E-PIT wyliczył 20 zł. Tak mało?"

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Tak podarujesz 1,5 %. Wystarczy, że podatnik wpisze numer KRS wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chce przekazać. Nie może przekraczać 1,5 % podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Tak podarujesz 1,5 %. Wystarczy, że podatnik wpisze numer KRS wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chce przekazać. Nie może przekraczać 1,5 % podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Wojciech Barczyński/Polska Press
- Naprawdę, są to śmieszne pieniądze - uważa pani Monika z Bydgoszczy. - Nie zarabiam może najwięcej, ale też i nie najmniej. W roku płacę sporo podatku dochodowego. Jak mogło wyjść aż tak mało? Może system źle obliczył?

Spis treści

Podobne pytania otrzymaliśmy od kliku osób. Jak widać, niektórzy myślą, że 1,5% (wcześniej 1%) podatku to kwota liczona od całości dochodu. Jednak, aby wyliczyć wartość swojego 1,5% trzeba znać wartość podatku należnego.

Pieniądze państwa, które i tak trzeba "oddać"

I tak np., jeśli w ciągu całego roku 2023 ktoś odprowadził w zaliczkach podatek w wysokości 6000 zł, to jego 1,5 proc. wynosi 90 zł. 1,5% to pieniądze należne państwu, które i tak podatnik musi "oddać".

- Wniosek o przekazanie 1,5 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że podatnik wpisze numer KRS wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chce przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5 % podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół - wyjaśnia Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Tak podarować na konkretny cel szczegółowy

Jeżeli podatnik chce, aby wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, to może ten cel określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.

Jeżeli podatnik dokonuje rozliczenia rocznego korzystając z usługi Twój e-PIT – do czego zachęca i namawia Krajowa Administracja Skarbowa – to w przygotowanym przez KAS zeznaniu, automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazano 1,5 % podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5 % podatku należnego). Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym przez KAS zeznaniu.

Oczywiście można zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.

Jak emeryt przekazuje 1,5 %?

Emeryci i renciści, którzy nie mają obowiązku złożenia zeznania podatkowego oraz:

 • otrzymali roczne rozliczenie podatku PIT-40A,
 • nie korzystają z odliczeń,
 • chcą przekazać 1,5 % podatku wybranej organizacji pożytku publicznego,

wystarczy, że złożą PIT-OP w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Złożenie tego oświadczenia oznacza, że podatnik wyraził zgodę na przekazanie kwoty w wysokości 1,5 % podatku należnego.

Ponadto, jeżeli podatnik otrzymał od organu rentowego roczne obliczenie podatku PIT-40A i nie złożył wniosku PIT-OP, organ podatkowy przekaże kwotę 1,5 % podatku należnego na rzecz OPP wskazanej we wniosku zawartym w zeznaniu, korekcie zeznania lub w PIT-OP za 2022 rok. W tym przypadku przekazanie kwoty 1,5 % podatku należnego na rzecz OPP następuje na podstawie wniosku PIT-OP sporządzonego przez organ podatkowy za pośrednictwem portalu podatkowego (automatyczna akceptacja PIT-OP).

Organizację pożytku publicznego (OPP), której naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1,5 % podatku należnego, który wynika ze złożonego zeznania rocznego albo złożonej korekty tego zeznania, można oczywiście wybrać samodzielnie.

Wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5 %

Wyboru OPP dokonuje się z wykazu organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5 % podatku. Wykaz tworzony jest na 30 listopada danego roku podatkowego, natomiast publikowany do 15 grudnia. Jakie OPP mogą być ujęte w ww. wykazie oraz zasady jego prowadzenia, uregulowane zostały w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wykaz OPP prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO). Wykaz OPP dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.

 • Uwaga: Jeżeli podatnik jest nierezydentem (osobą, która zgodnie z przepisami nie ma miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce), to składając zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego powinien wybrać OPP z wykazu OPP określonego za poprzedni rok podatkowy.

Naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w dniu składania zeznania, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym albo korekcie zeznania, lub oświadczeniu PIT-OP przekazuje na rzecz jednej OPP kwotę nieprzekraczającą 1,5 % podatku należnego wynikającego:

 • z zeznania podatkowego złożonego przed upływem terminu określonego na jego złożenie albo
 • z korekty zeznania, o którym mowa wyżej, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego

- po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Żeby podarować trzeba płacić podatek

Warunkiem przekazania kwoty 1,5 % jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej.

Jak przekazać 1,5 % podatku na rzecz OPP w usłudze Twój e-PIT?

Twój e-PIT usługa dostępna od 15 lutego.

1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz e-Urząd Skarbowy, a potem Twój e-PIT.
2. Uwierzytelnij się:
1. Zaloguj się przez login.gov.pl: profil zaufany, mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczną,

2. lub wpisz swoje dane:

 • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
 • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2022,
 • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2023 rok
 • i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2022 r.

3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.

1. Jeśli robisz to po raz pierwszy:

 • wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1,5 % podatku,
 • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
 • zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1,5 % podatku.

2. Jeśli chcesz zmienić OPP:

 • naciśnij przycisk „Wybierz organizację”,
 • wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1,5 %,
 • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
 • zatwierdź tę zmianę.

3. Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:

 • naciśnij przycisk „wybierz organizację”,
 • nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym,
 • zatwierdź tę zmianę.

4. Zaakceptuj i wyślij zeznanie.

- Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku została przez Ciebie wskazana w zeznaniu, o ile nadal znajduje się w wykazie OPP. Również wskazany jest cel szczegółowy, jeśli w ubiegłym roku był przez Ciebie wskazany. Można edytować, usunąć lub zmienić te dane - mówi Bartosz Stróżyński.

 • Twój e-PIT wylicza kwotę 1,5 % podatku należnego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska